Güneydoğu Ekspres- Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Avukat Serhat Eren, seçim süreci ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP yönetiminin, seçmenlerin ve tabanın eleştirilerine rağmen neden seçime dair yanlış strateji geliştirdiğine yönelik soruya Eren’in yanıtı şöyle oldu:

“Biz adaylık sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştük, Kürt sorununun ve diğer sorunların çözümü adına oturup konuştuk. Bizim duruşumuz şu: Kim demokrasi, barış ve özgürlük adına bir adım atacaksa biz ona karşı olmayız. Kim bir adım atacaksa onunla diyalog kurarız. Fakat Cumhur İttifakı buna mahal vermedi zaten. Biz de Millet İttifakı ile görüştük.”

“Kılıçdaroğlu gelince bahar gelecek demiyoruz”

Yeşil Sol Milletvekili Av. Eren, “Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan taleplerinizi kabul ederse görüşür müsünüz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Biz sürekli şunu diyoruz: Kim halkımızın taleplerini kabul ederse kapımız açık, görüşmeler yapabiliriz. Biz kapımızı kimseye kapatmayız. Fakat onların yaklaşımı böyle değil. Seçim kampanyalarını tamamen Kürtçenin ve Kürt kültürünün yok edilmesi üzerine kurdular. Demokrasi, barış ve özgürlük adına hiçbir şey yoktu. Mitinglerde Kürt sorunu ve barış adına da hiçbir mesaj vermediler. Hiçbir hikayeleri kalmadı. Tek hikayeleri kalmıştı. Bize sürekli terörist dediler ve onlarla oturmayın dediler. Halkımız da bu yaklaşımı gördü. Bize hiçbir kapıyı açık bırakmadılar ve kapıları kapattılar. O yüzden de bize karşı düşmanca yaklaşan bu faşist yapının yıkılmasını istiyoruz. Biz ‘Kılıçdaroğlu gelince bahar gelecek’ demiyoruz.”

“Yeni bir strateji ve siyaset kuracağız”

“HDP bugünden sonra nasıl bir yol izleyecek? Eleştiriler ve yenilgi sonrası ne yapmayı düşünüyorsunuz? Seçim sonrası siyasetinizi değiştirecek misiniz?” sorusunu ise Eren, şöyle cevapladı:

“Biz zaten seçimden bir gün sonra açıklama yaptık. Eş başkanlarımız da 28 Mayıs sonrası toplanacağız, sivil toplumla, halkımızla, STK’larla bir araya geleceğiz dediler. Her şeyi tartışacağız. Sonrasında da yeni bir strateji kuracağız ve yolumuza bakacağız. Bunları diyebilirim. Tek sebep yok pek çok sebep var ama 28 Mayıs öncesinde bizim imkanımız ve zamanımız yok. Şimdi moral, motivasyon ve gayret lazım. 28 Mayıs sonrasında halkımızla da paylaşacağız. Nerede hata ettik, eksikliklerimiz nedir, halkımızla iletişim kurmada ne tür yanlışlıklar oldu, bütün bunları tartışacağız, değerlendireceğiz ve sonrasında da açıklayacağız. Yeni bir strateji belirlemiş oluruz. Mücadele sadece parlamento ile sınırlı bir şey değil. Hepsini ele alacağız ve yeni bir siyaset, bir strateji kuracağız. Yeni kural ve yöntemleri gözlemleyip ona göre hareket edeceğiz.”

TİP’le kurulan ittifaka yönelik eleştiriler

Serhat Eren, başta TİP’le yapılan ittifak olmak HDP’ye yapılan eleştirilere dair de, “Emek ve Özgürlük İttifakı konusunda bizim de eksiklerimiz oldu. Biz bunu kabul ediyoruz. Bu ittifak bir seçim ittifakı değildi. Bu bir mücadele ittifakıydı. Fakat bizim bunu halka anlatamamamız, halkı razı edemememiz bizim eksikliğimizdir. TİP ve diğer partiler bazı açıklamaları yaptılar ve bu bize göre değildi açıkçası. Biz de böyle olmasını istemezdik fakat öyle seçime girdiler” dedi. (rûdaw)