Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin sonuçlarına dair HDP genel merkezinde açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan Uçar, "Bu seçimlerde önümüze koyduğumuz hedeflere tam olarak ulaşamadığımızı belirtmek isteriz. Seçim sonuçlarının bizler açısından başarı olarak görülemeyeceği açıktır" diyerek eleştiri ve özeleştiri sürecini değerlendirecekleri belirtti. Seçimin ikinci tura kalaması durumunda parti olarak sorumluluklarını yerine getireceğine dikkat çekerek, "Çalışma programımızı en kısa zamanda halkımızda ve kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

'SEÇİM SONUÇLARININ BİZLER AÇISINDAN BAŞARI OLARAK GÖRÜLEMEYECEĞİ AÇIKTIR'

Uçar'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Öncelikle seçim çalışmalarında yer alan canı pahasına sandıklara sahip çıkan ve idealleri uğruna büyük emek veren her bir Yeşil Sol Partili ve HDP'li çalışma arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

Bu seçimlerde önümüze koyduğumuz hedeflere tam olarak ulaşamadığımızı belirtmek isteriz. Seçim sonuçlarının bizler açısından başarı olarak görülemeyeceği açıktır. Seçim startının verildiği ilk günden bu yana her gün siyasi saiklerle gözaltı, tutuklama operasyonuna maruz kalan partimizin çalışmaları linç girişimleri ile durdurulmak istenmiştir. Türkiye seçim iklimine girdiği günden beri kapatma davası ile birlikte siyasetimiz kırılmak istenmiştir. Kobani kumpas davası ve kapatma davası ile birlikte siyasetimiz denklem dışına çıkarılmak istenmiştir. Kobani kumpas ve kapatma davaları ile başlayan süreç seçime doğru tam bir baskı iklimine dönüşmüştür. Kapatma davası demokrasisin kılıcı misali Türkiye'de eşit ve adil bir seçim yarışını da engellemiştir. Milyonlarca seçmenimizin iradesine kumpas ve kapatma davasıyla ipotek konmak istenmiştir.

'EN BÜYÜK HİLE VE KUMPAS HDP'NİN ENGELLENMESİDİR'

En temel hak olan demokratik siyaset hakkının dahi imkansız hale getirmek istendiği koşullar yaratılarak seçim süreci boyunca her gün yeni bir siyasi operasyonla yüzlerce arkadaşımız gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Cumhur ittifakı eşit şartlarda gerçekleşmesi gereken seçimlerden kırıntı bile bırakmamıştır. Her türlü kamu kaynağını ve gücünü seçim dönemi boyunca kendiliğine kullanmıştır. Bu sonuçların ortaya çıkmasında hile ve kumpasın etkisi belirleyici olmuştur.

Bizlere karşı seçim çalışması niyetiyle yapılan en büyük hile ve kumpas HDP'nin engellenmesidir. Bu hile ve kumpasa karşı halkımızı seçeneksiz bırakmamak için kısa bir sürede Yeşil Sol Parti ile çalışmalarımızı yürütmek durumunda kaldık. Yeşil Sol Partinin kısa sürede seçime hazırlanması ve tanıtımın yapılması ile ilgili elbette ki zorluklar yaşadık. Yandaş medyanın uyguladığı sansür ve izolasyonla birlikte bu zorluklar daha da arttı. Bunun yanı sıra yeni bir ittifak örgütlemenin sahaya yansıyan dezavantajları ve HDP olarak yeşil Sol parti olarak teklifte ve tek parti ile seçime girme ısrarımıza rağmen bu önerimizin hayata geçmemiş olmasının ortaya çıkardığı sonuçlarda seçim sonuçlarını belli düzeyde etkilemiştir.

'GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ'

Bütün yönleriyle eleştiri ve öz eleştiri sürecinde değerlendirme sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bunun da gereğini yapacağız. Seçim sürecini örerken düştüğümüz eksik ve yetersizliklerle ilgili kapsamlı bir çalışma yapacağımızı halkımızla beraber tartışmalar yürüteceğimizi ve gerekli adım…

(HABER MERKEZİ)