Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP), 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri öncesinde birçok kentte yaptığı mitinglerin finalini yarın İstanbul, Van ve Diyarbakır'da gerçekleştirecek. Diyarbakır mitingi, saat 13.00’da Yenişehir ilçesine bağlı İstasyon Meydan’ında yapılacak.

Mitinge, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayı Berdan Öztürk, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Mardin milletvekili adayı Saliha Aydeniz, Azadî Partisi’nden Ayetullah Aşiti, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) temsilcileri katılacak.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayları, yarın gerçekleşecek mitinge güçlü katılımın önemli olduğunu ve seçim zaferini kutlayacaklarını belirterek katılım çağrısı yaptı.

‘KÜRTLERİN İRADESİ SOKAKTA’

Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Mehmet Kamaç, "gece gündüz demeden, mahalle mahalle, sokak sokak, kapı kapı dolaşarak seçim çalışmaları yürüttüklerini" söyleyerek artık sona gelindiğini belirtti. Diyarbakır mitingine katılım çağrısı yapan Kamaç, “Bu miting bizim için çok önemlidir. Mitingimizle dünyaya, Amed halkı başta olmak üzere, ‘Kürt halkının iradesi sokaktadır’ fotoğrafını göstereceğiz” dedi.

‘HALKIMIZ NE YAPACAĞINI ÇOK İYİ BİLİYOR'

Adaylardan Samet Mengüç ise "Mitingdeki coşkuyla seçime gideceğiz. Mitingle yeni bir rejim, yeni bir siyasi sürecin başlangıcı başlayacak. Halk artık yorgun, son yedi yılda yapılan baskılar, işsizlik ve ekonomik çöküntüyle özellikle ceberut iktidarın yapmış olduğu baskı atmosferiyle seçime giriyoruz. Halkımız ne yapacağını çok iyi biliyor. Halkımız mitinge katılarak bunun mesajını verecek” diye konuştu.

'NET BİR MESAJ NİTELİĞİNDE OLACAK'

Adaylardan Mehmet Emin Aktar, büyük bir coşkuyla final mitingine katılımın olmasını beklediklerini belirterek, “Mitinge güçlü bir katılım sağlayalım ki, bundan güç alalım. Bu miting aynı zamanda Amed halkının katılımıyla kime destek vereceğini ve oyunu kime vereceğinin net mesajı niteliğinde olacaktır” diye konuştu.

‘YENİ YAŞAMIN İNŞAASI İÇİN’

Adaylardan Serhat Eren, “Halkımıza sesleniyorum; İstasyon Meydanı’nda bu kirli savaş politikalarına karşı, ret ve inkar politikalarına karşı, eşit ve özgür bir yaşam için mitinge katılalım” derken, adaylardan Adalet Kaya ise, kadınlara seslendi. Özellikle genç kadınların katılım sağlamasının önemli olduğunu ifade eden Kaya, yeni yaşamın inşasına ilk adım için miting alanında buluşmaya davet etti.

'ZAFERİ KUTLAYALIM'

Adaylardan Sorgül Aytek, kadınların renkleriyle mitinge katılması çağrısında bulunurken, Halide Türkoğlu da “Güçlü bir şekilde, halaylarımızla, zılgıtlarımızla 13 Mayıs’ta buluşalım, 14 Mayıs’ta da zaferi birlikte kutlayalım” dedi.

‘HALAYDA ONLARA EL SALLAYACAĞIZ’

Adaylardan Ceylan Akça ise, “Bu mitingi Erdoğan rejimi altında geçireceğimiz son gün olarak düşünüp gelmenizi istiyorum. Sokaklarda bizi taciz eden polislerin varlığı ile geçireceğimiz son gün, o gün bu zalimlerin kendilerini güçlü hissettikleri son gün. Bu nedenle onlara inat, en renkli elbiselerinizi giyin, zaferi kutluyoruz. Bu iktidara, bu zulme gülerek yanıt vermelerini istiyoruz. Halkımızı İstasyon Meydanı’na davet ediyorum, gelip bizimle halaya katılmalarını ve bu halayda Erdoğan’a el sallamalarını istiyorum. Biz başaracağız, onlar gidecek” diyerek Diyarbakır halkını mitinge davet etti. (MA)