Fuat Bulut – ÖZEL

14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine yüzde 81 katılım gösteren Diyarbakır’da skandal bir olay yaşandı. Merkez Kayapınar ilçesindeki üç, Bismil ilçesindeki bir sandıkta ise Yeşil Sol Parti’ye çıkan toplam 752 oyun MHP’ye yazıldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’da merkez, ilçe, kırsal mahalle ve beldelerde toplam 1 milyon 143 bin 887 seçmen, 14 Mayıs Pazar günü kurulan 3 bin 675 sandıkta oy kullanmaya gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Yeşil Sol Parti 8, AK Parti 3, CHP ise bir vekil çıkardı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise halkın tercihi Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu oyların %71.96’sını, Recep Tayyip Erdoğan ise 26.48’ini aldı.

Oy kullanma sırasında herhangi bir sorun yaşanmazken, aynı gün akşam saatlerinde ıslak imzalı verilerin YSK sistemine yüklenmesi sırasında Adliye binası önünde uzun kuyrukların tepkilere yol açmıştı.

YSP YETKİLİLERİ YSK’YA İTİRAZ ETTİ

Diyarbakır’da seçimin ara açık galibi olan Yeşil Sol Parti, merkez Kayapınar İlçesi’nde 3, Bismil İlçesi’nde ise 1 okulda verilerin yanlış girildiği gerekçesiyle İl Seçim Kurulu’na itiraz etti.

Yapılan itiraz dilekçesinde, Bismil’de Esma Ocak İlkokulu’nda 1234 nolu sandıkta YSP’ye çıkan 233 oyun MHP’ye, Kayapınar Ayşe Numan Konakçı İlkokulu’nda 1101 nolu sandıkta YSP’ye çıkan 191 oyun MHP’ye, aynı okulda 1099 nolu sandıkta YSP’ye çıkan 173 oyun MHP’ye, Özel Diyarbakır Bahçeşehir Koleji’nde 1090 nolu sandıkta YSP’ye çıkan 155 oyun MHP’ye yazıldığı yer aldı. YSP yöneticileri, dilekçede ıslak imzalı tutanakların fotokopilerini YSK yetkililerine teslim ederek, düzeltmelerin yapılmasını talep etti.

AYAZ: HİLE İLE SEÇİM KAZANILMA ÇALIŞILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz, gazetemize yaptığı açıklamada, YSK’ya düzeltme çağrısı yaptı. Ayaz,

“Her seçimde olduğu gibi yine Anadolu Ajansı ve Yüksek Seçim Kurulu’nun usulsüzlükleri ile karşı karşıyayız. AKP ve MHP iktidarı kaybettiği seçimi, kamu kurumlarını, kendi hırsızlıkları için kullanarak seçimi kazanmaya çalışıyor. Kamuoyunun da bildiği üzere ülkede var olan derin siyasal ve ekonomik krizin bu kadar açık ve aleni ortadayken, mevcut hükümetin iktidarını kaybetmesi kaçınılmaz bir sonuç olduğu gerçekliği de açıkça ortadadır. Bundan kaynaklı seçimi normal yollarla kazanamayacağını ilk günden beri anlayan hükümet, YSK, Anadolu Ajansı ve kamu kurumlarını kullanarak hile ile seçim kazanmaya çalışmaktadır. İlçemiz,  Bismil'de 1234 nolu Yeşil Sol Partinin aldığı 233 oyun MHP'ye yazılması bunun en açık ve bariz göstergesidir” dedi.