Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’da 6 Şubat’ta merkez üssü Maraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 depremlerin ardından evlerine giremeyen depremzedelere katlamalı elektrik, su ve doğalgaz faturaları kesildi. Bu süre içerisinde kimi çadırda kimi başka illere geçici yerleşen depremzedeler, önceki aylara oranla ikiye katlanan faturaları görünce şaşırdı. Bağlar ilçesine bağlı Mevlana Halid Mahallesi Şengül-3 Apartmanında ikamet eden Emre Açam, depremde hasarlı binasını terk ettiğini, toplam 10 gün kalmadığı eve şişirilmiş faturalar geldiğini belirterek, “Depremde 10 gün Kırşehir’de, 10 gün de çadırda kaldık. Normal şartlarda aylık 300 TL gelen faturalar bu ay 450 TL’ye çıktı. Deprem bölgesindeyiz, büyük yıkımlar yaşandı. İnsanlar perişan olmuş durumda, doğal afet ilan edildi, bu faturalar neyin nesi?” diye sordu.

Gidecek başka yeri olmadığı için hasarlı evine döndüğünü vurgulayan Açam, “Bir aydır Çevre, şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü evin hasarını incelemesi için bekliyoruz, ancak daha gelmediler. Kiralık ev arıyorum, bulamıyorum. Olan evler için 8 bin ile 9 bin TL arasında kira isteniyor” dedi.

Doğal afet ve benzeri olaylarda Avrupa ülkelerinde sosyal devlet anlayışının harekete geçtiğine dikkati çeken Orhan Bayık da, “Yaşanan depremden kaynaklı faturalar 45 gün olarak hesaplanmış ve 800 TL civarında geldi. Bu bir zulümdür” dedi.

(HABER MERKEZİ)