ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Türkiye'nin ihraç yüklerini Rusya üzerinden Belarus'a götüren ve oradan da yük getirmek için yola çıkan 150 TIR şoförü, Rus askerlerinin engellemeleriyle karşı karşıya kaldıkları için 6 gündür eksi 20 derece soğukta, tampon bölgede bekletiliyor.


GAZETEMİZE ULAŞTILAR

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e ulaşan TIR şoförleri, donmak üzere olduklarını ve yetkililerin biran önce seslerini duymalarını istedi. TIR şoförlerinden Baki Aksoy, gıda ve yakıtlarının tükenmek üzere olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Biz Türkiye'nin ihraç yüklerini Rusya üzerinden Belarus'a getirdik.

Getirdiğimiz yükleri bıraktıktan sonra Belarus'tan TIR'larımıza yükleri doldurduk. Türkiye'ye dönmek için Rusya sınırından giriş yapmak isterken, Rus askerleri bizi engelledi. 6 gündür bizi eksi 20 derece olan soğuk bir tampon bölgesinde tutuyorlar. Araçlarımızda kalıyoruz, yakıtımız ve gıdamız tükenmek üzere. Soğuktan öleceğiz burada."


“LÜTFEN SESİMİZ DUYUN”

Konsolosluk ve Büyükelçiliğe başvurmalarına rağmen sorunun giderilmediğine dikkat çeken Aksoy, "Önce Belarus'taki Türk konsolosluğuna başvurduk, bize Rusya'dakine başvurun dediler. Oradaki konsolosluğa da başvurduk sonuç alamadık. Rusya'daki Türk Büyükelçiliği'ni de aradık. Bize sorunu çözeceklerini söylediler, fakat 6 gündür çözmüyorlar. Burada öleceğiz, yetkililere sesleniyoruz, lütfen sesimizi duyun" haykırışında bulundu.

Editör: Güneş OCAĞA