Diyarbakır'da 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran'da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı. Nöbetçi Sulh Mahkemesi’ne sevk edilen JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, XwebûnYazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş,  Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin tutuklandı.

Gazeteci Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, FeynazKoçuk ve İhsan Ergülen adli kontrolle serbest bırakıldı.

Adliye önünde bekleyen gazeteciler ve aileler kararı “Özgür basın susturulamazsloganlarıyla protesto etti.

Gazetecilerin tutuklanmasına tepki gösteren basın dernekleri ve kuruluşları açıklama yaptılar. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), "İstiyorlar ki sadece onların basın yayın kuruluşları haber yapsın, halk sadece onların söylediklerini dinlesin. Biz de gerçekler için bedel ödemeye devam edeceğiz. Bu çürümüş zihniyete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Gazetecilik suç değildir, özgür basını  susturamayacaksınız."

Açıklamanın ardından tutuklanan gazetecilerin isimleri okunarak 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Disk Basın-İş ise tutuklama kararına ilişkin sosyal medya paylaşımında, "Bu hukuksuzluğu gazeteciler unutmayacak, affetmeyecek. Hakikatin gücüne inanıyoruz, toplumun haber alma hakkına son kişi de kalsak sahip çıkmaya devam edeceğiz. Biz haklıyız, gazeteciler haklı, gazetecilik kazanacak" ifadelerini kullandı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği ise yaptığı sosyal medya paylaşımında "Gözaltılar, tutuklamalar ve baskılar gazetecilerin halkın haber alma hakkı için çalışmasını engelleyemeyecek. #GazetecilikSuçDeğildir! Meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Barosu, gazetecilerin tutuklanmasının” basın özgürlüğüne ve haber alma hakkına müdahale” olduğunu belirtti.

 Diyarbakır Barosu, 16 gazetecinin tutuklanmasına ilişkin sanal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada,  “Diyarbakır CBS'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında 16 gazeteci hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Gazetecilere, mesleki faaliyetleri nedeniyle başlatılan soruşturma ve tutuklamalar basın özgürlüğüne ve haber alma hakkına müdahaledir. Tutuklu gazetecileri serbest bırakın” denildi.