Zafer Tüzün - Haber

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Diyanet organizasyonu dışında Umre'ye giden 2 bin Diyarbakırlıların gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edildiği iddiasını Meclis gündemine taşıdı. İhbarın Diyanet tarafından yapıldığını öne süren Eren, "Tarafıma iletilen bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu dışında Diyarbakır’dan Umre’ye giden yurttaşların Mekke’de kaldıkları otellere baskın yapılarak odalarının kapılarının kırıldığı, bu yurttaşların gözaltına alınıp daha sonra da sınır dışı edildikleri iddia edilmektedir. İddialara göre şu an Mekke’de 2 bine yakın Diyarbakırlı hacı adayının bu mağduriyeti yaşadığı ifade edilmektedir. Ayrıca baskın yapılması için Suudi Arabistan yetkililerine ihbarın, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapıldığı iddia edilmektedir" dedi.

7 SORULUK ÖNERGE

DEM Parti Vekili Serhat Eren, verdiği önergede şu soruları sordu:

"1-Diyarbakır’dan Umre’ye giden yurttaşların Mekke’de baskına uğrayarak gözaltına alındıkları ve sınır dışı edildikleri iddiaları doğru mudur? Doğruysa, bu olayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bilgi ve müdahalesi nedir?

2-Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu dışında Mekke’ye gidip gözaltına alınan hacı adayı sayısı kaçtır?

3-Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu dışında Mekke’ye gidip sınırdışı edilen hacı adayı sayısı kaçtır?

4-Suudi Arabistan yetkililerine bu yurttaşlarla ilgili ihbarın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialara ilişkin soruşturma başlatacak mısınız?

5-Mekke’de mağduriyet yaşadığı iddia edilen 2 bine yakın Diyarbakırlı hacı adayının durumları hakkında ne gibi bilgilere sahipsiniz? Bu yurttaşların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için ne tür adımlar atılmaktadır?

6-Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu dışında Umre’ye giden yurttaşların güvenlikleri ve rahat bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmeleri konusunda ne tür önlemler alınmaktadır?

7-Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından planlanan yeni tedbirler veya düzenlemeler var mıdır? Varsa, nelerdir?"

Muhabir: Zafer Tüzün