Salahaddin vilayeti Şergat ilçesine bağlı Tilul Bac köyünde yaşayan 70 yaşındaki Suheyl Necim isimli çiftçi 10 Aralık günü kendisine ait arazide bir grup IŞİD’linin saldırısına karşılık verdi.

Necim, kendisini rehin almak isteyen 5 kişilik grupla girdiği çatışmada 3’ünü öldürdü, 2’sini de yaraladı. Yaşlı çiftçi, vücuduna aldığı kurşun darbeleri ile hayatını kaybetti.

Sünni Arap Şemer aşireti, Suheyl Necim’i “Aşiretin Direniş Sembolü” ilan etti.Yaşlı çiftçinin cenazesi, çatışmanın yaşandığı yerde toprağa verildi.

Olay hakkında Rûdaw’a konuşan Necim’in kuzeni Hamid Nazım, “Elinde bir tek silahı vardı fakat duyarlıydı. Çetelerin geldiğini fark etmişti. Araçlarını görür görmez güvenlik güçlerini telefonla aramış ve geldiklerini haber vermişti. Çeteler etrafını sararak onu teslim almak istemiş ama o direnmiş” diye belirtti.

Suheyl Necim’in için köyünde taziye kuruldu. Taziyeye, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’yi temsilen Tuğgeneral Sadi Halak da katıldı.

Tuğgeneral Halak, “Sayın Başbakan ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı’nın talimatı üzerinde şehidin cenazesine katılmak üzere buraya geldim. Şehitler Irak’ın kimliği ve sembolüdürler” dedi.

Salahaddin vilayetine bağlı kırsal kesimlerde çiftçilikle uğraşan halk IŞİD varlığı nedeniyle bölgede rahat hareket edemiyor.

Şemer aşireti şeyhi Ahmad Nevaf, "Tarımdan mahrum bırakıldık. Daha önce köylüler işçi olarak çalışmıyordu ama bu yıl güvenlik nedeniyle tarlalarını bırakıp işe gitmek zorunda kaldılar. Başbakan temsilcisine bir müdahale planı olması gerektiğini söyledik” diye konuştu.

Tilul Bac köyü, Şergat ilçesinde 10 kilometre uzaklıkta. Bölgenin güvenliği Irak Ordusu 91. Tugayı tarafından sağlanıyor. Bölgenin güvenliğinden sorumlu askeri komutanlar saldırganların bölgeden olduğunu söyledi.

Selahaddin Operasyonlar Komutanı Yarbay Muhsin Hatem, ölen 3 kişinin kimliğinin belirlendiğini belirterek, “Onlar buralı. Biri Zap bölgesinden Omer Rekan, diğer ikisi ise Şergatlı” dedi.

Yarbay Hatem, çatışmada yaralanarak kaçan IŞİD’lilerin kan örneklerinden kimliklerinin tespit edileceğini belirtti.

Askeri yetkililer, Selahaddin vilayetinde IŞİD’lilerin genelde 5 veya 8 kişilik gruplarla gezerek eylem yaptığını ve çoğunun Iraklı olduğunu söylüyor. (rûdaw)

Editör: TE Bilişim