ABD'nin Teksas eyaletinde South Fork Diary'deki bir mandırada meydana gelen patlama sonucu 18 bin inek öldü. Yetkililer, tesiste bulunan metan gazının makinelerle etkileşime girerek patlamaya sebep olma ihtimali üzerinde duruyor.

Dün yerel saatle 19:21'de yangın ihbarını alan Castro County Emniyeti, olay yerine intikal eden kurtarma ekiplerinin bir kişiyi yaralı hâlde hastaneye sevk ettiğini ve yaralının durumunun ağır olduğunu açıkladı.

"Yangının ineklerin kaldığı bölüme sıçramasının ardından hayvanların çoğunun öldüğünü" açıklayan Şerif Sal Rivera, "Yangından kurtulan bazı ineklerin de durumunun kötü olduğunu" söyledi. Rivera, yangının hayvanların kaldığı bölümdeki gübreyi ve suyu dışarıya pompalayan makinenin aşırı ısınarak ortamdaki metan gazını alevlendirmesinden kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

Washington merkezli Hayvan Refahı Enstitüsü (Animal Welfare Institute), South Fork Diary'deki patlamanın kayıt tutulmaya başlanan 2013'ten bu yana meydana gelen en ölümcül mandıra yangını olduğunu açıkladı. 2018 ve 2021 yılları arasında ABD genelindeki mandıra yangınlarında yaklaşık 3 milyon hayvanın öldüğü biliniyor. AWI, 2013'ten bu yana yaklaşık 6 milyon tavuk ve 7 bin 300 ineğin ahır yangınlarında öldüğünü belirtti. (HABER MERKEZİ)