Kahramanmaraş Merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce kurulan ekiplerin yaptığı hasar tespit çalışmaları devam ediyor. İl genelinde az, orta ve ağır hasarlı 5 bin 898 bina tespit edilirken, ağır hasarlı binalarda oturan vatandaşın bir kısmı da eşyalarını tahliye ediyor.

Ağır hasarlı binalar arasında yer alan Merkez Yenişehir İlçesi Kurtismailpaşa 6. Sokaktaki Kalender 5 apartmanı sakinleri, 1 aydan bu yana ağır hasarlı evlerinden eşyalarını tahliye edemedi.

Yenişehir Kaymakamlığı, Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği ve AFAD İl Müdürlüğü’nden herhangi bir sonuç alamayan 28 aile oturma eylemi başlatarak, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

‘İLGİLİ KURUMLARDAN SONUÇ ALAMADIK’

Bina sakinleri adına konuşan Şahin Çetin, bina sakinleri olarak şimdiye kadar Kaymakamlık, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne kadar yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını öne sürerek, “Ev kiraladık ve şimdi boş evin kirasını veriyoruz. Gidecek yeri olmayan insanlar var.  Resmen göçebe hayatı yaşıyoruz. Ve gittiğimiz tüm yetkili kurumlar kapıları yüzümüze kapatıyor. Artık bu sorunumuza bir çözüm getirsinler. 28 aile olarak burada mağduruz. Mağduriyetimizin biran önce giderilmesini talep ediyoruz. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bize 2.5 ay beklememizi istedi. AFAD yetkilileri de yapacakları bir şey olmadığını söylüyor” dedi.

Bina sakinleri, eşyalarının tahliye edilene kadar oturma eylemine devam edeceklerini belirtti.

(HABER MERKEZİ)