Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, 20 Haziran gecesi Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangın felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 239 personel ve 41 itfaiye aracıyla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin de 28 araç ve 108 personelle yangına müdahale ettiğini belirterek, olay gecesi yangının söndürülmesi için havadan müdahale edilmesine yönelik çağrılarının yetkili mercilerden karşılık bulmadığı söyledi.

‘Müdahale edemeyeceklerini söylediler’

Helikopterlerin sabah saatlerinde yangın kontrol altına alındıktan sonra bölgeye geldiğini ifade eden Türk, “103 personelimiz anında yangına müdahale etti. Fakat çok büyük bir yangındı. Uçaklar olmadan o yangını söndürme imkânı yoktu. Çevre ve Şehircilik Bakanını, Tarım ve Hayvancılık Bakanını ve İçişleri Bakanını aradık. ‘Gece görüşlü helikopterimiz yok’ diyerek, müdahale edemeyeceklerini söylediler. Bütün buna rağmen hem köylüler hem de itfaiyelerimiz yangını kontrol altına almak için çok büyük bir çaba gösterdi” şeklinde konuştu.

Kaynak: MA