Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER

Türkiye’de ortaokullarda 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 30 Ocak tarihinde başladı.

Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinin de içinde bulunduğu dersler için 12 Şubat’a kadar başvuru yapılabilecek.

"Seçmeli ders bir adımdır"

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e açıklamada bulunan Kürtçe seçmeli dersin bir adım olduğunu vurgulayan Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, AK Parti'nin çıkardığı bu reforma sahip çıkmadığını söyledi. Ciziri konuşmasını şöyle sürdürdü: "Seçmeli dersleri sisteme koydu fakat öğretmen ataması yapmıyor. Öğretmen yoksa çocuklar nasıl Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçsin. Görünen o ki AK Parti bu konuda ikili oynuyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan diğer ülkelere gittiğinde asimilasyonun insan suçu olduğunu söylüyor. Ama Türkiye'deki dillerin asimilasyonun sopası altından çıkması için de her hangi bir politika oluşturmuyor. Seçmeli ders müfredata koydu ona da zaten sahip çıkmıyor. Ne öğretmen atıyor, ne de bunun için koşullar oluşturuyor" dedi.

'Ak Parti Seçmeli Dil Konusunda Ikili Oynuyor'2

"Kürtçe tamamen Eğitim dili olsun"

Seçmeli dersin bu ülkede yaşayan milyonlarca Kürtler için yeterli olmadığını dile getiren Ciziri, Kürt dilinin tamamen eğitim dili olması için çağrıda bulundu.

Ailelere seslendi

Ailelerede seslenen Ciziri, "Çocuklarımızı Kürtçe seçmeli derse yönlendirmeliyiz. Her yıl sesleniyoruz, ama maalesef ki bu konuda aileler yetersiz kalıyor. Bilinçte bir zayıflık var. Kürtçe seçmeli dersi seçmemek bizim için bir ayıptır. Ayın 12'sine kadar bir süre verilmiş. Seçme oranını cogaltalım ve dilimiz tamamen eğitim dil olana kadar mücadelemizi sürdürelim" dedi.

'Ak Parti Seçmeli Dil Konusunda Ikili Oynuyor'3

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA