Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde Belediye Başkan Yardımcısı Nevzat Narçiçek’i darp ettikleri için tutuklanan AK Parti Hazro İlçe Başkanı Cemal Mehmetoğlu’nun iki kardeşi ve iki yeğeni, tutuklu kaldıkları süre, sabit ikamet sahibi olmaları ve karartılacak delil bulunmadığı gerekçesiyle tahliye edildi.
Olay, 24 Ağustos tarihinde Hazro ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre AK Parti Hazro İlçe Başkanı Cemal Mehmetoğlu, bir köye kepçe istedi. Belediye Başkan Yardımcısı Nevzat Narçiçek ise meclis kararı ile kepçenin şahsi işlerde kullanılması için ücret yatırılması gerektiğini belirtti. Yaşanan tartışmanın ardından Narçiçek tehdit edildi ve telefonu kapatarak Mehmetoğlu’nun numarasını engelledi. Tartışmanın ertesi günü AK Parti İlçe Başkanı Cemal Mehmetoğlu'nun kardeşleri Salih Mehmetoğlu, Ömer Faruk Mehmetoğlu ile yeğenleri İbrahim Mehmetoğlu ve Önder Mehmetoğlu, belediye önünde Narçiçek’i darp etti. Şikayet üzerine gözaltına alınan başkanın kardeşleri ve yeğenleri, sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
‘NE OLURSA OLSUN BUNUN HESABINI SORACAĞIM’
Belediye Başkan Yardımcısı Nevzat Narçiçek, Hazro Polis Merkezi Amirliğinde verdiği ifadede, kepçe talebini reddetmesinin ardından yaşananları şöyle anlattı: “Mehmetoğlu bana, ‘Ben AK Parti ilçe başkanı olarak bir kepçeyi bile yönlendiremiyorsam neden ilçe başkanlığı yapayım’ dedi. Ben de bunun üzerine işin şahsi olmadığını, kurumun işleyişi olduğunu, bu durumu kendisine anlattığımı belirttim. Normalde bu tarz işlemler için belediyeye dilekçe verdikten sonra talebine istinaden ücretini yatırması durumunda bu tarz hizmetler verilmektedir. Bu durumu açıkladığım sırada bana ‘Şu an mesai bitti, nasıl yatıracağız, kurumlar kapalı’ dedi. Ben de ‘gerekirse yardımcı olmak adına kepçeyi göndeririz ve kepçenin çalıştığı saat karşılığı ücreti yatırıp dekontunu getirirsiniz’ dedim. O bu durumu şahsileştirdi ve siyasi baskı kurarak ‘O kepçeyi yönlendireceğim ve ne olursa olsun bunun hesabını da soracağım, hayatı senin burnundan getirmezsem, bunun hesabını sormazsam anam avradım olsun’ dedi.”
AK PARTİLİ BAŞKAN: VATANDAŞIN İŞİ GÖRÜLSÜN DİYE UĞRAŞTIM
AK Parti İlçe Başkanı Cemal Mehmetoğlu ise savunmasında, Sançanak köylülerinin kendisinden köy işlerini halletmek üzere kepçe gönderilmesi ricasında bulunduklarını, kendisinin de ‘iyi niyetinden’ ötürü belediye başkan yardımcısı ile görüştüğünü söyledi. Narçiçek’in kepçe gönderemeyeceğini söylemesi üzerine görüşmeyi sonlandırdığını ileri süren Mehmetoğlu, “Olayda kesinlikle bir hakaret veya tehdit gibi bir durum yaşanmamıştır. Bu benim bulunduğum konuma da yakışmaz. Ben bir devlet görevlisine hakaret edecek veya bu şahsa saldırı düzenleyecek bir konumda değilim. Nitekim kepçe isteme meselesi benim şahsımı ilgilendiren bir mesele değildir. Ben vatandaşın işi görülsün diye uğraştım. Vatandaşlara verilecek kepçeden benim bir menfaatim bulunmamaktadır. Bu vesileyle benim müşteki şahsın darp edilmesini azmettirmem ise tamamen hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur. Müşteki şahsın bana iftira attığını düşünüyorum” diyerek kendisini savundu.
TUTUKLU SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ
Tutuklanan 4 kişinin tahliye edilmesi için avukatları mahkemeye dilekçe verdi. 5 Eylül’de tutukluluk incelemesi yapan Hazro Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, AK Parti İlçe Başkanı Mehmetoğlu’nun kardeşleri ve yeğenlerinin tutuklu kaldığı süre, sabit ikamet sahibi olmaları ve karartılacak delil bulunmadığını göz önünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi.