Almanya'da SPD'li Schwabe ve Yeşillerden Lucks, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın bırakılması çağrısı yaptı. Avrupa Parlamentosu'nda S&D üyesi Thijs Reuten, "Bunun sonuçları olmak zorunda" dedi.

Kobani Davası'nda Kürt siyasetçilere verilen mahkumiyet kararları, Avrupa'dan tepki çekti. Almanya'da iktidar ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşililer Partisi üyelerinden AİHM kararlarının uygulanması, HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın serbest bırakılması çağrısı geldi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un partisi SPD'nin vekillerinden ve Almanya'nın Avrupa Konseyi nezdindeki parlamenter delegasyonunun başkanı olan Frank Schwabe, "Abes bir davada verilen abes bir hapis cezası" tepkisini gösterdi. Schwabe, "Mesele oldukça basit. Türkiye, AİHM kararını uygulamak zorunda. Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı. Abes bir davada verilen abes bir hapis cezası bunu değiştirmez" dedi.

“AVRUPA İNSAN HAKLARI SİSTEMİNE YENİ BİR SALDIRI”

Almanya Yeşiller Partisi'nin milletvekili ve Almanya-Türkiye Parlamenterler Grubu Başkanı Max Lucks da sert tepki gösterdi. Lucks, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Demirtaş ve Yüksekdağ hakkındaki mahkumiyet kararlarını "Avrupa insan hakları sistemini hedef alan yeni bir saldırı" diye nitelendirdi, "Türkiye'deki demokratların yanındayız ve Yüksekdağ ile Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da kararın ardından yaptığı açıklamada, "Demirtaş'a yapılan haksızlık, Mehmet Şimşek'in Türkiye ekonomisinin güvenilirliğini satmak için yaptığı turların neden fos çıktığını gösteriyor. Bu tür eylemler ve arızalı bir yargı sistemi, Türkiye'nin güvenilirliğini zayıflatmaktadır. Bedeli mi? Adaletin sürekli sorgulandığı bir ortama hiçbir şirket tam olarak güvenemez" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi