Fatma TEMEL/Veli BALTACI-ÖZEL HABER
Umut Vakfı tarafından hazırlanan 2022 yılı Silahlı Şiddet Haritası raporuna göre, en çok şiddet olaylarının yaşandığı kentlerin başında Diyarbakır geliyor. Neredeyse her gün kentin her köşesinde meydana gelen şiddet olaylarından kaynaklı Diyarbakırlılar tedirgin. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan vatandaşlar, işsizlik, ekonomik sıkıntılar ve yanlış politikaların şiddeti tırmandırdığını ifade etti.  
Artan sokak şiddeti siyasi2
Mustafa atlı vatandaş, “Eğitim çok önemli aile terbiyesi çok önemli görgü çok önemli. Kentte yatırım yok. İş alanları çok fazla yok. İş imkanları tanınmalı. Yetkililer ve buradaki iş insanları daha çok çalışma alanları oluşturmalı. Yatırımlar ve iyi eğitimlerle şiddetin önü alınır” dedi.
Hükümetin gençlere yönelik yeni imkânlar tanıması gerektiğini söyleyen Yusuf isimli vatandaş ise, “Bence işsizlik ve ekonomik sorunlar şiddeti arttırıyor. Politik sorunlara gelince de hükümetin gençlere karşı bir imkân tanıması gerekiyor. 3-4 yıldır Diyarbakır en mutsuz şehir seçiliyor.
Artan sokak şiddeti siyasi3
İnşallah düzelir, ilk başta gençlerin önü açılmalı sonra eğitim. Ekonomik sorunlar ve sıkıntılardan kaynaklı 3 gün sonra da hayırlısıyla ülkemizi terk ediyorum. Hollanda’ya gideceğim. Çünkü oranın ekonomik şartları daha iyi” diye konuştu.

‘DİYARBAKIRLILARA FARKLI MUAMELE YAPILIYOR’
Recep isimli vatandaş da, Diyarbakırlılara zulüm yapıldığını iddia ederek şunları belirtt:
Doğaldır abla zulüm yapıyorlar. Şiddet de zulme karşılıktır. Mesela ben kaç ay önce İzmir'e gittim. Diyarbakır giyinişi ile batı giyinişi bir değil, öyle bol giyinmişim polis çağırdı kimlik ver dedi.

Artan sokak şiddeti siyasi

Kimliğim yanımda değildi ondan sonra nerelisin dedi Diyarbakır dedim, Diyarbakırlı dediğimde bana farklı bir muamele yaptı. Ama Diyarbakırlı değilim deseydim başka bir muamele yapardı. Siz teröristsiniz falan filan diyor.  Burada kime sorsan aynı şeyi söyler. Bizlere farklı muamele yapılıyor.”
Yusuf isimli vatandaş da son olarak, “Ekonomik sorunlardan dolayı millet patlayacak dereceye gelmiş. Yazık günah yani kimse düşünmüyor milleti” siteminde bulundu.