SGK Uzmanı Mert Nayır, işçi ve işveren taraflarının görüşünü aktararak temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücretle ilgili beklentisini paylaştı.

Haber Global Muhabiri Gizem Bilen'in sorularını yanıtlayan Mert Nayır, bu konudaki öngörülerinin bazı hesaplamalar eşliğinde aktardı.

"Seçim öncesi en önemli vaatlerden biri asgari ücretti. Milyonların gözü kulağı temmuzda açıklanacak asgari ücrette olacak." diyen Nayır şöyle konuştu: 

"Geçtiğimiz yıllara kadar tek tip asgari ücret kullanıyorduk, geçen yıl ara zam yapıldı olağanüstü şartlardan dolayı. Bu sene yeşil ışık vardı. Olağanüstü şartlar oluşursa diye, seçim öncesi sözü de verildiği için bekliyoruz temmuz ayı için." 

Nayır, ardından olasılıklara işçi ve işveren taraflarını baz alarak değindi:

"İşçi tarafının beklentileri... Şu anda 8506 liralık net asgari ücret var. Yılbaşında 455 dolara denkti. 10 bin 620 TL'ye tekabül ediyordu. 500 dolar rakamlarını duyuyoruz günlerdir. 8 Haziran'daki dolar kuru üzerinden 11 bin 680 liralık net bir asgari ücret ortaya çıkacak."

Nayır, "İşveren tarafı ne bekliyor? Diyorlar ki 400 dolarlık bant korunmalı. Yılbaşında yüksek zam yapıldı, temmuzda zam yapılmayacağı söylendi. Bu da bugünkü kurda 9300 TL" diye konuştu.

Nayır, "Yüzde 20, 25, 30'luk senaryolar var. Benim beklediğim 10 bin 500 ile 11 bin lira olur. 10 bin 600 liralık net bir asgari ücretin olmasını bekliyoruz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)