Hülya Aslan-özel haber

Diyarbakır'daki ayakkabı tamircilerinde son zamanlarda yoğunluk yaşanıyor. Yeni ayakkabı fiyatlarının artmasından dolayı vatandaşlar, ayakkabıları yenilemek yerine tamir ettirmeye başladı. Ayakkabı tamir ustası Ümit Seven (38), genellikle ayakkabıların tabanını yenileme, ökçe tamiri, yırtık yerleri dikme gibi işlemler yaptıklarını söyledi.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 11.43.27

‘YOĞUNLUK İKİYE KATLANDI

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Seven, "Ayakkabı tamirine talep gittikçe artıyor ve yoğunluk iki katına çıktı. İnsanlar kullanılamayacak durumda olan ayakkabıları dahi getiriyor. Artık hiçbir şeyin yenisini alamayacak duruma geldik. Çanta, valiz, ayakkabı, çaydanlık, cezve yani evde bozulan ne varsa buraya tadilata geliyor. İnsanlar mecburiyetten geliyor, bizi idare etsin kullanalım diyorlar. Elimizden geldiğince piyasadaki durumlara rağmen fiyatları uygun vermeye çalışıyoruz. Kimi zaman ayakkabı tamirine verecek parayı bulamıyorlar. Durum iyi değil, geleceği göremiyoruz" dedi.

'YENİ AYAKKABI ALAMIYORUM'

Ayakkabı tamircisine gelen bir vatandaş, "Etin kokusuna hasret kaldık. İnsanlar marketten su bile alırken nakit veremiyor, kredi kartı ile alıyor. Elimize para geçmiyor, yani parayı göremiyoruz. Yeni bir ayakkabı almaya gitsek en az 500 TL. İyi bir ayakkabı almaya gitsek çok daha fazla. Ayakkabı alamıyorum. Biz de çözümü eskisini tamir etmekte bulduk" diye konuştu.