DEM Parti Belediye Eşbaşkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak ile “Dersim İttifakı” bileşenleri ile birlikte seçim otobüsünden kalabalığa konuşan Bakırhan, “Seyit Rıza’nın torunlarıyla, doktor Şivan’ın yoldaşlarıyla, Ali Şêrlerin, Mahirlerin, İboların, Denizlerin, Zarifelerin, Sakinelerin diyarında olmaktan büyük gurur duydum. Biz geldiğimizde belediyemize Dêrsim ismini yazmıştık ama kayyım o tabelayı kaldırdı. Sizlere söz veriyoruz. Biz geldiğimizde o tabela yeniden Dêrsim olarak değişecek” dedi. 

“DERSİM HALKI PES ETMEDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kimseyi ötekileştirmedik" sözlerine atıfta bulunan Bakırhan, şöyle devam etti: "21 yıldır Alevileri, Kürtleri ötekileştiriyorlar. Kürtleri açlıkla, cezaevleriyle ötekileştiriyor. ‘Kadın da olsa çocuk da olsa gözünün yaşına bakmayın, gereğini yapın’ diyor. Bunlar doğamızın, Kürtlerin, yaşamımızın düşmanıdır. 

Dêrsim topraklarını HES’lerle doldurdular. Yetmedi, Dêrsim’de sermayedarlara 150 tane maden ruhsatı verdi. Bu ruhsatlar için elimizden geleni yapacağız. Doğamızı talan etmek, elimizden almak istiyorlar. İnancımıza, kimliğimize saldırıyorlar.

Utanmadan 'kimseyi ötekileştirmedik' diyorlar. 38’de katlederek, 94’lerde köylerimizi yakarak, bizleri sürgün ederek, buradan göçertmeye çalıştılar. Şimdi de Dêrsim’i insansızlaştırmak ve Kürtsüzleştirmek istiyorlar. Ama Dersim halkı 38’lerden bu yana asla pes etmedi.” 

Dersim İttifakı’na değinen Bakırhan, “Bazı şeyler fedakarlıklarla oluyor. Bu ittifakta emeği geçen, katkısı olan bütün arkadaşları saygıyla selamlamak istiyorum. Bu ittifak sadece bir seçim ittifakı değil, talana karşı bir ittifaktır. Devrimci kimliğinin bir ittifakıdır. İnanıyorum ki bu ittifak Dersim’i ittifaklar konusunda Türkiye’de önemli bir model yapacaktır" dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ