Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başknaı Tuncer Bakırhan dün sınır ötesi operasyonda dokuz askerin ölümü hakkında açıklamada bulundu. Toprağın bile ölümlerden yorulduğunu söyleyen Bakırhan, "Sıvasız evlere, depremzede çadırlarına, yoksul evlerine evlatlarının acılı haberleri gitti. Bizler bu çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz, sabırlar diliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Değerli halklarımız, değerli halkımız, biz HEP'ten bugüne kadar devam eden bütün siyasi partilerimizle birlikte bu ülkede çatışma olmasın, savaş olmasın, bu ülkenin gencecik evlatları yaşamını yitirmesin diye mücadele ettik, etmeye devam edeceğiz" diyen Bakırhan, ülkeye bir gün mutlaka barışı getireceklerini dile getirdi.

DEM Parti Genel Merkez sosyal medya hesabından paylaşılan videoda Bakırhan şu ifadeleri kullandı:

"Bugün yine Türkiye'nin dört bir yanına ölüm haberleri gitti. Sıvasız evlere, depremzede çadırlarına, yoksul evlerine evlatlarının acılı haberleri gitti. Bizler bu çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz, sabırlar diliyoruz. Maalesef ülkemizde 40 yıldır devam eden bu çatışmaların maliyetini bu yoksullar ödüyor, emekçiler ödüyor, toplum ödüyor. Toplum artık ölümlerden yoruldu. Toprak bile artık ölümlerden yoruldu. Ama bu çatışmalarda yaşamını yitirmeyenler, bedel ödemeyenler yine muhtemelen bugün de izleyeceğiniz gibi savaş naraları atmaya, hamasetle siyaset yapmaya, ölümleri kutsamaya devam edeceklerdir. Evladını kaybedenlerin acısını paylaşıyoruz. Ateşin düştüğü yeri yaktığını en iyi siz Kürtler, demokratlar, devrimciler bilirler. Savaşı bilmeyen, yaşamayanlar savaş naraları atmaya devam edecektir. Değerli halklarımız, değerli halkımız, biz HEP'ten bugüne kadar devam eden bütün siyasi partilerimizle birlikte bu ülkede çatışma olmasın, savaş olmasın, bu ülkenin gencecik evlatları yaşamını yitirmesin diye mücadele ettik, etmeye devam edeceğiz. Bizler savaş naraları atanlara karşı, ölümü kutsayanlara karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Yaşam değerlidir, kıymetlidir. Bizler bu ülkede askeri ve güvenlikçi politikalarla bu meselelerin çözülmediğini, çözülmeyeceğini bir kez daha belirttik. Bira vicdan sahibi olmak gerekiyor. Bir arada, insanca, kardeşce, eşit bir şekilde yaşamak varken demokratik bir ortamda kardeşçe, insanca yaşamak varken maalesef yönetimler, iktidarlar kamplaşmayı, kutuplaşmayı, sorunları müzakereyle çözme yerine işte böyle askeri politikalarla çözmeye çalışıyorlar. Tekrar ediyorum. Siz değerli arkadaşlarımın gücü ve desteğiyle bir gün mutlaka bu ülkeye barışı getireceğiz."

Kaynak: (HABER MERKEZİ)