Erbil'deki Saed Abdullah Salonu'nda IŞİD’den kurtulanlara yönelik hükümetin mali yardım programı açıklandı. Programda konuşma yapan Başbakan Mesrur Barzani, Şengal Katliamı’nın üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Êzidî Kürtlerinin yaralarının hala taze olduğunu ve acılarının geçmediğini söyledi. Başbakan  Barzani, “Katliam ve felaketin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Şengal’de henüz normale dönüş sağlanamadı. Yasal olmayan silahlı gruların dayatmaları nedeniyle yerleşim yerleri inşa edilmedi, Êzidî kardeşlerimiz yerlerine dönemedi ve kamplarda kalmaya mahkum oldu” dedi.

Şengal’deki son duruma da değinen Barzani, şunları söyledi: “Bu etkinlik vesilesiyle bir kez daha Irak Federal Hükümeti ve uluslararası toplumun da desteği ile Şengal Anlaşması’nın hayata geçirilmesi, kentin yeniden inşa edilmesi, Şengal’de yasa dışı grupların hakimiyetine son verilmesi ve Êzidî kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanarak topraklarına dönmelerinin sağlanması gibi meşru taleplerini desteğimizi yineliyoruz” dedi. IŞİD’in kaçırdığı Êzidîlerin bir kısmının hükümetin girişimiyle kurtarıldığını hatırlatan Barzani, hala IŞİD’in elindeki Êzidî ile diğer bileşenlerden insanların kurtarılması için çabaların devam edeceğini vurguladı.


“KÜRDİSTAN HALKININ ASLİ BİLEŞENİ”

Êzidî Kürtlerinin bölgeden koparma girişimine de değinen Barzani, şunları söyledi:
“Êzidî kardeşlerimiz Kürdistan milletinin önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır ve dini törenleri saf Kürtçe yapılır. Düşmanların onları Kürdistan’dan koparmaya yönelik tüm komplolara ve planlara rağmen, onlar uzun zamandır Kürdistan halkının asli bileşeni ve Kürdistan Bölgesi'ndeki bir arada yaşamanın önemli bir parçası olmuşlardır.”

Kaynak: RUDAW