Newroz’dan dönen Kürtler, bir grup ülkücünün saldırısına uğrayınca olaylar büyüdü. 6 kişi yaralandı. Bir kişinin ise durumunun ağır olduğu bilgisine ulaşıldı.

Belçika’nın Hasselt kentine bağlı Heusden-Zolder ve Houthalen-Helchteren ilçelerinde Newroz kutlamasından dönen Kürtler, ülkücülerin saldırısına uğradı. Ülkücülerin Kürtlere ait bir evin de etrafını sarıp bozkurt işareti yaparak tekbir getirdiği saldırıda, bölgeye hava destekli polis gücü yönlendirildi. Belçikalı yetkililer, en az altı kişinin yaralandığını ve bir kişinin durumunun ağır olduğunu duyurdu.

TARAFLAR KARŞI KARŞIYA GELDİ

Kamu yayıncısı VRT’nin haberine göre gerilim, Kürtlerin Leuven kentindeki Newroz kutlamasından konvoy halinde geri döndüğü sırada Heusden-Zolder'deyaşandı. Konvoyda "PKK bayraklarının ve Abdullah Öcalan'ın posterlerinin bulunduğu" gerekçesiyle başlayan gerilimde, kısa süre içinde her iki taraftan kalabalık gruplar karşı karşıya geldi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, saldırıdan korunmak için Kürtlerin girdiği belirtilen bir evin etrafının, milliyetçi sloganlar atan kalabalık bir Türk grup tarafından sarıldığı görüldü. Gruptan tekbir sesleri yükselirken, birçok kişi de aynı zamanda bozkurt işareti yapıyor. Olay yerine gönderilen polisle evin etrafını saran grup arasında arbede yaşandığı, bu sırada çok sayıda aracın camlarının kırıldığı belirtiliyor. Kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullanan Belçika polisi, söz konusu evin bulunduğu sokağı kordon altına aldı. Heusden-Zolder belediyesinde bir kriz merkezi de oluşturuldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ