Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 17 Aralık 2021 tarihinde esnaf Kadir M. (52), 8 yaşındaki bir çocuğa sistematik cinsel tacizde bulundu. Yaşanan olay, çocuğun öğretmeniyle konuşmasıyla ortaya çıktı. Çocuğun ailesinin şikayeti üzerine de yargılama süreci başladı. Ancak çocuğun ifadelerine rağmen tutuksuz yargılanan sanığın iddianamesi 2 yıl sonra hazırlandı, Cizre 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 27 Eylül'de görülen davanın ikinci duruşmasında ise beraat ettirildi.

 Kararın ardından sanık Kadir M.'nin 3 çocuğa daha cinsel tacizde bulunduğu öğrenildi. Kadir M.’nin yargılandığı ikinci duruşmada, cinsel tacize maruz kalan çocuklardan birinin ailesi kendi çocuğunun da benzer şekilde sanık tarafından taciz edildiğini söyledi. Daha sonra iki aile daha çocuklarının sanık tarafından taciz edildiğini belirterek Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu.

 İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şube Eşbaşkanı ve dosyanın avukatı Haşim Toğurlu, sanığın 3 çocuğa daha cinsel tacizde bulunmasına ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

 'FAİLİN SOSYAL KİMLİĞİ DOSYAYA TESİR ETTİ'

 Av. Toğurlu, mahkemenin dosyada karar vermek için acele etmesini "danışıklık" olarak değerlendirerek, "8 yaşında bir çocuğun böylesi travmatik bir olayı ayrıntılı bir şekilde anlatırken kurgu yapma şansı yok. 8 yaşındaki bir çocuğun kurgu yapma yeteneği yok. Bu nedenle savcılık aşamasında pedagog eşliğinde ifadeleri alınıyor" dedi. Toğurlu, "Bir bütün olarak düşündüğümüzde failin sosyal kimliğinin dosyaya tesir ettiğini düşünüyoruz. 3 yıl boyunca böylesi bir dosya neden bekletilir? Üç yıl bekletildikten sonra 2'nci duruşmada nasıl beraat kararı çıkar? İşin teknik boyutu var. Teknik olarak da bu mümkün değildir" dedi.

 BAŞKA ÇOCUKLAR DA TACİZE UĞRAMIŞ

 Kadir M.'nin yargılandığı duruşmada, duruşma salonunda izleyiciler arasında bir kişinin bağırarak “Bizim çocuklarımızı da mağdur etti” şeklinde tepki gösterdiğini belirten Av. Toğurlu, “Bu olayın üstüne gittik ve olayın ciddi boyutlarda olduğunu öğrendik. Mahallede bulunan birçok kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğunu düşünüyoruz. Biz bu iddiaları uydurmuyoruz, mahalledekilerin aktarımlarından yola çıkarak söylüyoruz. Çocuklarının taciz edildiğini belirten aileleri suç duyurusunda bulunmaları gerektiği hususunda bilgilendirdik” diye belirtti.

 Cinsel taciz olayında ailelerin bir süre çeşitli nedenlerle sessiz kaldıklarını söyleyen Toğurlu, “Sosyolojik durumdan kaynaklı susuyorlar. Hatta çocuk ifadesinde de diyor, 'bu olay başıma geldiğinde anneme anlattım, annem de anneanneme anlattı ama babama söyleyemedik, biz söylersek babam onu öldürür diye anlatmadık' bir kavgaya veya bir çatışmaya neden olmasın diye anlatmamışlar" ifadelerini dile getirdi.

 'BERAAT KARARI ÇOCUKLAR İÇİN TEHDİT'

 Diğer 3 çocuk yönünden soruşturmanın devam ettiği bilgisini paylaşan Toğurlu, cinsel istismar dosyalarında çocukların beyanlarının esas alınması gerektiğini vurguladı. "Bu dosya da her şey sabitti ve sanık bu suçu işlemiş. Bunu herkes biliyor ve savcı da buna kanaat getirmiş. Beraat kararının hiç bir izahatı yok" dedi. Failin beraat ettirilmesinin çocuklar üzerinde başka bir travmaya neden olacağını belirten Toğurlu, "Bu şahıs çocuklar için bir tehdittir. Devam eden soruşturma dosyasıyla beraat kararı verilen dosyanın birleştirilmemesi dosyada bozma gerekçesi. İHD ve baro olarak bu olayın takipçisi olacağız” diye belirtti.  (MA)