Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Diyarbakır'ın Hevsel Bahçeleri'ndeki dutlar (kara hübür) seyyar satıcıların tezgahlarında yerini aldı.

Birçok Hastalığa Şifa Olmasıyla Biliniyor! 2

25 yıldır Hevsel Bahçeleri'nden topladığı dutları Suriçi'ndeki Gazi Caddesi'nde kurduğu tezgahlarda satan Mehmet Karahan, kara hübürün hem sağlıklı hem de çok sevilen bir meyve olduğunu ve vatandaşların ilgisiyle karşılaştığını söyledi.

HEVSEL BAHÇELERİ'NDEN TOPLUYOR

Sabah güneş doğmadan Hevsel Bahçeleri'ne dut toplamaya gittiğini belirten Karahan, "Diyarbakırlılar kara duta kara hübür der. Ben her sabah Hevsele gidip dutları günlük topluyorum. Çünkü dalından koparıldıktan sonra taze yenmesi gerekir. Ben bayat dut müşterilerime vermiyorum. Akşam kalan dutları ücretsiz dağıtıyorum" dedi.

Birçok Hastalığa Şifa Olmasıyla Biliniyor! 3

KARA HÜBÜRÜN KİLOSU 80 TL

Kilosunu 80 TL'den sattığını belirten Karahan, "Geçen yıla oranla fiyatlar 20 TL daha arttı. Çünkü hayatta çok pahalı oldu. Büyük bir emek de veriyoruz. Sabahın köründe gidip topluyoruz. Ben normalde kombi ve klima ustasıyım ama dut vaktinde, bir ay boyunca Hevselden dut toplayıp satıyorum. Çok şükür satışlarımız iyi" diye konuştu.

HASTALIKLARIN ŞİFASI

Müşterilerin pekmez, reçel, kurutmak ve günlük yemek için gelip aldığını söyleyen Karahan, sağlığa olan faydalarını da şöyle sıraladı: "Ağız yaralarını iyileştirir, mide ağrılarını giderir, demir eksikliğini önler, yaşlanma karşıtıdır." 

Muhabir: Güneş Ocağa