Middle East Eye sitesinden Ragıp Soylu, Blinken'ın Türk mevkidaşı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşebileceğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Cumhurbaşkanının bu ay bir Washington ziyareti planlandığına yönelik son günlerde gelen bilgiler var. Biden'la görüşme hususunda. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanının bir Beyaz Saray ziyareti konusunda da bir gelişmeniz var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Blinken’ın cumartesi seyahati yani olacak. Benim misafirim olarak Türkiye gelecek. Şu anda planlanan o yani bir değişiklik olmazsa misafirimiz olarak geliyor. Cumhurbaşkanımızın şu anda planlanan bir seyahati yok. Yani üzerinde konuştuğumuz seyahat yok şu anda."

Blinken'ın ziyaret kararının geçen hafta Meclis'ten geçen İsveç'in NATO üyeliği kararının ardından geldiğine dikkat çekildi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bu hafta Tel Aviv'e yapacağı ziyareti, Hamas liderlerinden Salih el-Aruri'nin dün akşam Beyrut'ta İsrail suikasti sonucu öldürülmesinin ardından ertelediği bildirilmişti. İsrail basınında yer alan haberde, Blinken'ın bu hafta Tel Aviv'e yapacağı ziyaretin pazartesi gününe ertelendiği belirtilmişti.

Blinken'in bundan önceki Türkiye ziyareti 5 Kasım 2023'te gerçekleşmişti.

Editör: Beritan KAYA