Özel Haber ve Fotoğraflar:
Mehmet Masum SÜER

Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen şiddetli depremlerde hayatını kaybedenler, aile ve dostları tarafından kutsal cuma günü öncesi perşembe günü akşamı mezarlarına yapılan ziyaret ve dualarla anıldı. Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı, ziyaretçilerle dolup taştı. Mezarların başında Kur’an-ı Kerim okundu, çiçekler bırakıldı ve mezarlar sulandı.

Mezarlığı ziyaret eden ailelerden en büyük üzüntüyü yaşayanlarından birisi de Silvanlı Taşkıran ailesiydi. Çünkü mezarlık ziyaretine gelen oğul Zeyat Taşkıran, annesi, babası ve 5 kardeşi olmak üzere toplam 7 aile ferdini kaybetmişti. Yeğeni ile birlikte yan yana dizilmiş 7 aile bireyinin mezarları başında dua eden amca Behzat Taşkıran ise kardeşi ve onun ailesini kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeydi. Cezaevi semtinde tamamen yıkılan Hisami Apartmanı’nda hayatını kaybeden Taşkıran ailesinin oğlu Zeyat Taşkıran, “Acımız çok büyüktür. Ama Allah’ın takdiriydi, bu takdire boyun eğmek gerekir. Acımızı paylaşarak bir ölçüde hafifleten tüm Silvanlılara ve halkımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 
Diyarbakır’ın depremden etkilenen 11 ilde ölü sayısının fazla olması nedeniyle hem Diyarbakır hem de depremden etkilenen diğer kentlerin mezarlıklarına adeta yeni bir mezarlık eklendi. Deprem gece meydana geldiği ve insanlar uyuduğu için ailelerin büyük bir kısmı toplu halde hayatını kaybetti. Diyarbakır'da yıkılan 7 binada yaşamını yitiren 414 kişinin büyük bir bölümü, Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi