GÜNEYDOĞU EKSPRES - MARDİN: Yürüyüşlerine izin verilmeyen kadınlar, “Jin, jyan, azadi” sloganı attı. Karayolları Parkı’nda kadınlar adına açıklama yapan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Bir felaketin gölgesinde 8 Mart’ı kutluyoruz. HDP’li kadınlar olarak sesimizin yettiği, nefesimizin ulaştığı her yerde Jin, jiyan Azad diyeceğiz. Çünkü zaman kadın özgürlük zamanı” dedi.

ŞIRNAK: Silopi ilçesinde de 8 Mart’ı kutlayan kadınlar, “Mücadelemizin karşısında kimse duramaz” diye haykırdılar. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, "Bizler üstümüze giydirilen köle elbisesini yırttık. Bugün kadına yönelik saldırılar sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde görülüyor. Kürt kadınları ne çekiyorsa Arap, Türk ve Arjantinli kadınlar da aynı acıyı çekiyor. Acılarımız da taleplerimiz de aynıdır” diye konuştu.

BATMAN-VAN: Kadına yönelik şiddet ve buna karşı verilen mücadeleye dikkat çeken Batmanlı ve Vanlı kadınlar ise yürüyüş gerçekleştirdiler. Yılmaz Güney Parkı’nda bir araya gelen Batmanlı kadınlar, HDP İl Binası’na kadar yürüdü. Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen deprem nedeniyle siyah kıyafet ve mor flamalarla yürüyen Vanlı kadınlar ise, “Kadın, yaşam, özgürlük” ve “Eş başkanlık mor çizgimizdir” dövizlerini taşıdılar.