Fatma Temel- Özel Haber

Kurucu üyelerden olan Xezal Heyv,“Kadınların ilerde emeklerini sergileyebildikleri bir alana dönüşsün istiyoruz“ dedi.

Diyarbakır’da dokuz ay önce sekiz kadının bir araya gelip kurduğu Şimel Kadın Kooperatifi, hem kadınlar için istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor hem de kadınlar ürettikleri ürünlerin satışını yapıyor.

Gazi Köşkü’nün yanında bulunan kooperatifin kurucu üyelerinden olan Xezal Heyv, kooperatifle ilgili Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu.  

‘Ürünleri alıp burada kendimiz işliyoruz’

Şimel Kadın Kooperatifinin kurucu ve ortaklarından olan Xezal Heyv, kooperatifin kuruluş hikâyesini şöyle anlattı:

“Şimel Kadın Kooperatifinin ortaklarından biriyim. Arkadaşlarla beraber başladık buna. Daha önceki mesleğim tekstil alanıydı. Orda modelist yardımcısıydım. Sonra böyle bir işe kalkışınca işi bıraktım. Hep hayalimdi bir mekân işletmek hem kendi kültürümüzdeki sembolle özdeşleştirebileceğimiz hem de bir şeyler üretmek istiyordum. Belki çok büyük düşünmemiştim kooperatif gibi küçükte olsa bir üretim yapmak istiyordum. Şimel arkadaşımız böyle bir teklifle geldi.

 Bir yer açalım kooperatif dâhilinde olsun dedi. Mekân tuttuk. Dokuz ay önce sekiz kadın bir araya gelip kooperatif işine girdik. Burada üretim yapmaya başladık. Reçeller, kurutmalıklar, turşular, şerbetler, zeytin, konserve, soslar ve aynı zamanda ev yemekleri yapıyoruz. Ürünleri alıp burada kendimiz işliyoruz. İleriki süreçlerde daha çeşitli ürünler yapmayı da düşünüyoruz“ dedi.

‘Zamlar ve ekonomik kriz herkes gibi bizi de olumsuz etkiliyor’

Ürettikleri ürünleri online satışla müşteriyle buluşturduklarını söyleyen Heyv, enflasyonun onları olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

Heyv, “Online satış yapıyoruz. Buraya gelen misafirlerimiz ve müşterilerimiz buradan da ürün alabiliyorlar. Mali yemekler de yapıyoruz. Yemeklerimizi he burada servis ediyoruz hem de dışarıya da toplu sipariş veriyoruz. Zamlar ve ekonomik kriz herkes gibi bizi de olumsuz etkiliyor. Her şey birden yükseliyor. Bu ister istemez bize de sirayet ediyor.

Bize sirayet ettiği içinde müşteriden de farklı tepkiler alıyoruz. Mümkün oldukça kooperatif olduğumuz için piyasanın altında satış yapma durumumuz oluyor. Ama dışarda da yükselen bir enflasyon var. Ve bizi etkiliyor ve yansıyor buna bağlı olarak emeklerimize bu şekilde yansıtıyoruz“ diye konuştu.

Ş İ M E L K A D I N1

‘Kadınların ilerde emeklerini sergileyebildikleri bir alana dönüşsün istiyoruz’

Kadınların üretimlerini görünür kılabilecekleri alanlar oluşturmaları gerektiğini söyleyen Heyv, kooperatifin ileriye yönelik hedefleriyle ilgili şunları söyledi: “Kadınlar ayakları üstünde dursun. Kendi emeklerini görünür kılma ortamı oluştursun. Ben burada buldum kendimi. Ben tekstilde çalışırken kafamda hep bir üretim yapmak vardı. Üretim yapmak için teşkili seçmiştim. İnsan kendini, üretirken buluyor. İnsan üretim yaparken daha görünür bir hal alıyor. Tekstilde olmadı arkadaşlarla burada geldiğimizde aynı zamanda kendimi de burada buldum diyebilirim. Bununla birlikte kendini de var ediyorsun. O yüzden kadınlar her zaman bir şeyler üretebilsin.

En azından bir fikir üretsinler bu muhakkak bir yerde kendini var eder. Bu kooperatifle ilgili çok güzel hayallerimiz var. Kadınlar üretsin dedik. Burada aynı zamanda daha fazla kadınının çalışmasını hedefliyoruz. Kooperatif olma amacımızda tam olarak bu.

Kadınların ilerde emeklerini sergileyebildikleri bir alana dönüşsün istiyoruz. Bir istihdam alanı olsun istiyoruz. Bu bizim ileriye dönük fikrimiz ve hayalimizdir“ dedi.

Muhabir: FATMA TEMEL