Türkiye’de bu yıl buğday hasat sezonu her yıl olduğu gibi Bölge illerinde başladı. Buğday üreticilerinin ise sezonla birlikte taban fiyat konusunda beklentileri vardı. Buğday alım fiyatları 2023, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması ile netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Bakanlığımız tarafından sisteme kayıtlı çiftçilerimize buğdayda ton başına bin lira arpa için ton başına 500 lira destek olarak verilecektir." diye belirtti.

2023 Buğday alım fiyatları

Geçen yıl taban fiyatın 5 Haziran'da açıklandığını anımsatan eski Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ise "Enflasyona, üretimle ilgili rekolteye, piyasa ve mevsim şartlarına bakacağız ve 5 Haziran sonrasına denk gelen bir zamanda taban fiyatı açıklayacağız. Çiftçi zor şartlarda üretim yapıyor biliyoruz. Üreticimizi mağdur etmeyeceğiz." sözlerini kullanmıştı. 6 Haziran'da yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan buğday fiyatlarını da duyurdu.

2023 TMO Buğday fiyatları?

Bu yıl TMO alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira arpada 7 bin lira olarak açıkladı. TMO alım fiyatları 2022 yılında; Sert Ekmeklik Buğday için 6.050 TL/Ton, Arpa için ise 5.500 TL/Ton şeklindeydi. (HABER MERKEZİ)