Takvim yaprağının her bir günü çeşitli anlam ve manalar yüklenerek kutlanıyor. Bugün 16 Ocak ve dünya bu günü, "Hiçbir Şey Yapmama Günü" olarak kutluyor.

Günümüzde, özel günlerin peşi sıra gelmekte olduğu bir dünyada 16 Ocak oldukça dikkat çekici bir tarihi günü barındırıyor: “Dünya Hiçbir Şey Günü” peki bugün ne anlama geliyor? Neden bir günü ‘hiçbir şey”e adıyoruz ve insanlar bugünü nasıl kutluyor? Vatandaşların kafasındaki bu soruların yatılarını keşfetmek için, bu özel günün kökenlerine ve günümüzdeki yansımalarına bir göz atalım.

Dünya Hiçbir Şey Günü, her yıl 16 Ocak’ta kutlanan bir gündür. Bugün, günlük stresten uzaklaşmaya, hiçbir şey yapmanın keyfini çıkarmaya ve sadece dinlenmeye teşvik eder.

Bugün 1994 yılında, Amerikalı televizyoncu ve yazar Tom Hodgkinson tarafından kurulmuştur. Hodgkinson, insanların günlük hayatlarında çok fazla stres altında olduklarını ve hiçbir şey yapmanın, zihinsel ve fiziksel sağlıkları için faydalı olabileceğini düşünüyordu.

Dünya Hiçbir Şey Günü’nde insanlar, kitap okuyabilir, meditasyon yapabilir, yürüyüşe çıkabilir ve sadece sesiz bir ortamda dinlenebilirler. Bugün aynı zamanda hızlı tempolu hayata bir mola vermek ve içsel huzuru bulmak için bir hatırlatıcıdır.

Dünya Hiçbir Şey Günü’nü kutlamak için yapabileceğiniz bazı aktiviteler şöyle:

-  Bütün gün hiçbir şey yapma

- Bir kitap okuyun veya bir film izleyin

- Meditasyon veya yoga yapın

- Doğada yürüyüşe çıkın

- Arkadaşlarınız ve alinizle vakit geçirin

- Sıcak bir banyo yapın veya rahatlatıcı bir müzik dinleyin

Dünya Hiçbir Şey Günü, günlük stresten uzaklaşmak ve kendinizi ödüllendirmek için harika bir fırsattır. Bugün, rahatlatmak ve zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirmek için kullanın.

Kaynak: Haber Merkezi