Yeni Journal Genel Yayın Yönetmeni Volkan Eser’e röportaj veren Mehdi Eker,  “O görüntüleri hiçbir şekilde kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Provokatörler böyle zamanları bekler, dumanlı havaları severler. Bunun zamanlaması da son derece manidardır’’ dedi.

Deprem ve siyaset gündeminin önüne geçen, yankıları ise halen süren Bursaspor ile Amedspor maçında yaşanan olayları değerlendiren Eker, özetle şunları söyledi:

“O görselleri, görüntüleri hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Ben maç esnasında Diyarbakır’daydım. Maçın, başlaması sürecinde, sosyal medyaya düşme esnasında hemen Bursa Emniyet Müdürünü aradım. Oradaki güvenliğin ne kadar önemli olduğunu ve hassasiyeti dile getirdim. Böyle maçlar maalesef ki provokasyona açık alanlardır, bu nedenle de her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Provokatörler böyle zamanları bekler, dumanlı havaları sever. Fırsatı değerlendirerek bir provokatif eylem yapıyorlar. Bu hiçbir şekilde bütün camiaya mal edilemez. Camiada binlerce, milyonlarca insan var. Burada belli ki çok kötü niyetli, art niyetli ve bunun üzerinden toplumu germeye çalışan, Türkiye’de ayrıştırmaya yol açan, birlik beraberliği hedef alan bir karanlık zihin var.

‘ASLA TASVİP VE KABUL ETMİYORUZ’

Türkiye’deki bütün etnik mensubiyete sahip vatandaşlarımızın, Türk, Kürt ve diğerleri olmak üzere, hepsinin lanetle ve nefretle hatırladığı Beyaz Toroslar, faili meçhul cinayetler, 1990’lı yılların, Türkiye’nin karanlık günlerini hatırlatan, bunun üzerinden bir mesaj veren bu tür görseller ve sloganlarla gerçekleşen bu tür eylemler, asla kabul edilemez. Biz buna karşıyız, nefretle kınıyoruz. AK Parti’nin iktidara gelmeden önceki Türkiye’yi, bir karanlık dehlize sokmak isteyenlerin yaptığı tezgahların, bir diğer boyutudur. Bu, doğrudan spor takımına, futbol takımına dönük olmaktan öte bir şeydir. Futbolun kendi psikolojisi var, taraftarı var. İnsanlar bazen kendi şehirlerinin, bölgelerinin takımını tutarlar. Bu meşru olduğu sürece saygıdeğerdir. Bu işlerin fanatikleri de vardır, ama bu tür takımlar üzerinden Türkiye’nin hassas noktalarına uyarı vermek, bu kabul edilebilir bir şey değildir.

‘BÖYLE EYLEMLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

AK Parti hükümetimizin de bu konudaki tutumu net ve açıktır. Bu provokasyondur. Türkiye’nin birlik ve beraberliğini hedef almaktadır. Depreşmesini istemeyeceğimiz duyguların depreşmesine, alan açma tehlikesi vardır. Bu yüzden, gün birlik ve beraber olma günüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak başımız dik, alnımız açık. Hangi etnik mensubiyete ait isek, rahatlıkla demokratik bir şekilde ifade edebilecek bir noktaya geldik. Bu Türkiye için bir kazanımdır. Buna zarar verebilecek kışkırtma, ayrıştırma eylemleri, sözleri, görselleri kabul edilemez. Dediğim gibi, suçu şahıslar işlemiştir, genele mal etmemek gerekir. Şahıslar belirlenerek cezalandırılmalıdır. Böyle eylemlere fırsat vermemek, hepimizin amacı ve gayesi olmalıdır.

‘HERKESİN SÖZÜ KENDİSİNİ BAĞLAR’

Her yanlış, yanlışı yapanı bağlar. Herkesin sözü kendini bağlar. Partimizin en üst düzeydeki Sözcüsü Sayın Ömer Çelik’in beyanatıyla da, AK Partinin tutumu açık ve nettir. Bunun dışında söylenenler, o ifadeleri kullananları bağlar. Bunları halkımız değerlendirecektir. Bu olayın zamanlaması çok manidar. Tam seçim öncesinde, siyasi rekabetlerin, duyguların hareketli olduğu zamanlarda, bu tür şeylerin yapılması ayrıca manidardır. Bunun üzerinde de derinlemesine düşünmek lazım. Bunları kim, neden yapar? Zarar vereceği kurum, açık bir şekilde devlettir, Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Yeşilin temsil ettiği karanlık zihniyeti veya Beyaz Torosların temsil ettiği karanlık zihniyeti, Türkiye’deki insanların hafızasında, derin izler bırakan cinayetleri ve o yapıyı, düzeni demokratikleştirme yoluyla sonlandıran bu manada Türkiye’yi feraha kavuşturan bizatihi AK Parti’dir. Bu karanlık eylemin planlayıcıları açığa çıkarılarak, faillerden hukuk ve adalet önünde hesap sorulmalıdır.

(HABER MERKEZİ)