ZAFER TÜZÜN

Yedi oyuncusunu kadro dışı bıraktıktan sonra bugün Vanspor ile deplasmana gidecek olan yeşil beyazlı takım, bu kez de Van’da özel harekat polisleri ile çekilen bir fotoğrafın sosyal medyada dolaşıma konulması ile yeniden eleştirilerin odağı haline geldi.

Van Valiliği İl Özel İdare Kurulu, bugün saat 14.00’te oynanması gereken maç saatinin yarına ertelendiğini duyururken, her iki takım taraftarına stadyum yasağı getirdi.

Tüm bu tartışmalar ışığında, sosyal medyada gündem olan fotoğrafın kahramanlarından açıklama geldi.

“FOTOĞRAFI GEÇEN YIL ÇEKTİRMİŞTİK”

Pankart Ahmet lakaplı Teksas taraftar grubundan Ahmet Yılmaz, “11 Kasım 2022 yılında, şehit olan özel harekât polislerimiz için kurban kesmeye Van’a gittiğimde çok sevdiğimiz şehrimizin şampiyonluk elde etmiş takımı Bursaspor’un atkısı ile hatıra fotoğrafı çektirdik. 13 Kasım’da da Bursa’ya geri döndüm. Cahil çocuklar benim Van’a giderek bilerek bu fotoğrafı çektirdiğimi düşünmüşler. Böyle bir şey söz konusu bile değildir. Telefonuma gelen mesajla haberim oldu fotoğrafımın sosyal medyada konuşulduğundan. Bu fotoğraf 1 yıl önceki fotoğraftır itibar etmesin kimse” dedi.

Bursaspor eski yöneticisi Emin Adanur da resmi twitter hesabından bu fotoğrafın provokasyon amaçlı gündeme getirildiğini söyleyerek, Özel Harekat Şube Müdürü ile görüştüğünü fotoğrafın, 12 Kasım 2022 yılında çektirildiğini ifade etti.

AMEDSPORLULAR IRKÇILIK YAPIYOR’

Adanur, açıklamasında Amedspor’u suçlayarak, şunları söyledi:

“Arkadaşlar bu provokasyona alet olmayın. Bu fotoğraf 12 Kasım 2022’de çekildi ve o gün Özel Harekât Şube Müdürümüzle ben de telefonda görüşmüştüm. Bu fotoğrafı yeniymiş gibi paylaşıp, ülkeyi karıştırmaya çalışanlara ayak uydurmayın, bunların amacı belli, tuzağa düşmeyin. Bu fotoğrafı birçok haber sitesi bugünün fotoğrafı gibi yansıtıp, sanki maç öncesi Van Özel Harekât ekibi bizi destekliyor gibi göstererek teşkilatı zora sokmaya çalışıyor. Bu fotoğraf kurban kesimi vasıtasıyla geçen yıl çekilmiştir. Teksas Taraftar Grubu’ndan Pankart Ahmet ile Van’daki şehitlerimiz için kurban kesilen günden bir kare bu. Amedsporlular ciddi ırkçılık yapıyor. Bursaspor hangi doğu takımıyla maç yapsa, olayı terörize etmeye çalışıyorlar ve tam tersi olarak da bizi ırkçılık ile suçluyorlar. Bu fotoğrafa verilen tepki kendi içlerinde bize karşı bulunan ırkçılığı ve öfkeyi gün yüzüne çıkarmıştır. Bursaspor taraftarı asla ırkçı değildir sadece sizin gibi Terör destekli her şeyin karşısında en öndedir. Sizi delirten de tam bu işte. Sizin Van falan umurunuzda değil. Bir Pankart hepinize yeter.”

Editör: Fuat BULUT