Diyarbakır takımları ile Bursaspor arasındaki gerilimin fitilini yakan olayların başlangıcı olarak kabul edilen 2009 yılındaki Bursaspor- Diyarbakırspor maçında Diyarbakırspor'da Futbol Şube Sorumlusu olarak görev yapan Turan İlgin, o dönem Diyarbakırspor'un başına örülen tezgahın şimdi Amedspor'a karşı kurulduğunu söyledi.

İlgin,"2009'da olayları başlatan Bursaspor oldu ancak Bursaspor'u şampiyon yapmak için kirli tezgah kuran odaklar Diyarbakırspor'u buna kurban etti. Şimdi de Amedspor'a görülmemiş bir zulüm uyguladılar " dedi.


Süper Lig'de 2009-2010 sezonunda Bursa'da oynanan Bursaspor- Diyarbakırspor maçıyla başlayan iki şehir arasındaki gerilim geçen hafta yine Bursa'da yapılan Bursaspor- Amedspor maçındaki skandal görüntülerle bir kez daha ülkenin gündemine oturdu.
2009-2010 sezonundaki karşılaşmada Diyarbakırspor'da Futbol Şube Sorumlusu olarak görev yapan Turan İlgin ,Amedspor'a yapılan saldırı ve maçta yaşanan olayların vicdanları sızladığını söyledi.

"Amedspor'a yapılanları vicdan kabul etmez "

2009-2010 sezonunda Diyarbakırspor'un, Bursaspor'un şampiyon olması için kurban seçildiğini belirten İlgin,"O sezon adalet uygulansaydı Bursaspor şampiyon olamaz ve biz de kümeye düşmezdik. Saha içinde ve saha dışında kirli bir tezgah kuruldu. Her şey Bursa’da başladı. Linçten zor kurtulduk. Maçın tatil edilmesi lazımdı ama hakem de bu suça ortak oldu. Diyarbakır'daki maçta sahaya atılan pet şişelerden dolayı hakem maçı tatil etti. Diyarbakırspor'un kalemini kırıp Bursaspor'u da şampiyon yaptılar. Türk futbol tarihinin en karanlık sezonu diyebiliriz.
Şimdi aynı senaryo Amedspor için kuruldu. Amedspor'a yapılanları hiç bir vicdan kabul etmez. İnsanlık dışı saldırılar yapıldı. Tribüne asılan pankart ve portreler ayrı bir skandal. Çok açık şekilde provokasyon yapıldı. Bu ortamda maçı devam ettiren futbola ihanet etti. Amedspor, yasalarla kurulmuş ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kabul edilmiş bir spor kulübüdür. Kimse yok sayamaz " diye konuştu.
(Haber merkezi)