Diyarbakır’da 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi’ne her gün sabah ve akşambir otobüs seferi yapılması mağdur ediyor. HEDEP Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren konuyu Meclis gündemine taşıdı.

2018 yılında TOKİ tarafından yapımına başlanan 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi, yaklaşık 2 yıldır faaliyet gösteriyor. 1000 iş yeri kapasitesi olan sitede doluluk oranı yüzde 70’lerde. Yaklaşık 4 bin kişinin çalıştığı siteye gelen misafirlerle birlikte günlük 8 bin yurttaş gidip geliyor. Yoğun insan sirkülasyonuna rağmen hergün sabah 8 ve akşam 5’te olmak iki halk otobüsünün sefer düzenlediğini belirten esnaf, başka hiçbir toplu taşıma aracının gelmemesinin ciddi mağduriyet yarattığını ifade etti.

Esnafın bu durum üzerine ulaştıkları Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a soru önergesi veren Eren, özellikle Oto Sanayi Sitesindeki iş yerlerinde çalışan çırakların çok büyük bir mağduriyet yaşadığı söyledi.

“Hastane durağından sonra uzunca yolu yürüyorlar”

Esnafın kendisine aktardığı bilgiye göre; çırakların son durak olan hastane durağından sonra uzunca bir yolu yürüyerek işe geldiğini, bu yüzden birçok çırağın işi bıraktığını dile getiren Eren, yine aracını yaptırmak için sanayi sitesine gelen birçok yurttaşında aracını bıraktıktan sonra ve yeninden almaya gelmek istediğinde ulaşım aracı olmaması nedeniyle bu sanayi sitesini tercih etmek istemediklerinin kendisine aktarıldığını belirtti. Eren, “Oto Sanayi Sitesi esnafları, sanayi sitesine giden giriş yolunun dar ve tehlikeli olduğunu, tek aracın sığabileceği bir yol olması nedeniyle trafiği tehlikeye attığını, proje yapım aşamasındayken PTT ve bankalarında sanayi sitesinde olacağının sözünün verilmesine rağmen şu ana kadar bu konularda da bir adım atılmadığını ifade etmişlerdir. Ayrıca sanayi sitesinin navigasyon sisteminde doğru çalışmadığı için gelmek isteyen kişilere verdikleri konumlarda hep başka yerlerin çıktığını tarafıma iletmiştirler” dedi.

“Sabah, akşam bir otobüs verilmesinin gerekçesi nedir?”

Eren, konuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a şu soruları yöneltti: “

*Diyarbakır 4. OTO Sanayi Sitesi esnafının ve çalışanlarının yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi noktasında bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

*4 bin çalışan ve günlük 8 bin civarında yurttaşın ziyaret ettiği sanayi sitesine günde sabah ve akşam olmak üzere 1 otobüs verilmesinin gerekçesi nedir?

*Sanayi sitesi yapımı planlanırken ulaşım için neden bir planlama çıkarılmamıştır?

*UKOME kararı bulunmasına rağmen neden sanayi sitesine minibüsler gelmemektedir?

* Görüştüğüm esnaflar hastanelere gelen otobüslerin son durağının sanayi sitesine çevrilmesiyle sorunun büyük oranda çözüleceğini belirtmektedirler. Hastanelere gelen otobüslerin son durağını sanayi sitesine çevrilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?

* Sanayi sitesine PTT ve bankalar ne zaman hizmete girecekler? Bu çalışmalar şu anda ne aşamadadır?

* Sanayi sitesinin girişindeki dar ve tehlikeli yolun yapımı ve genişletilmesi için bir çalışmanız var mıdır? Ergani yolu tarafından da sanayi sitesine giriş için bir yol yapacak mısınız?

Editör: İbrahim İnanç YILDIZ