Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu için bulunduğu ABD’nin New York eyaletinde Amerikan PBS kanalına röportaj verdi. 2023 seçimlerinden, Kürt sorununa, Rusya-Ukrayna savaşından, ABD ve Yunanistan ile ilişkilere birçok konuda açıklama yapan Erdoğan, AB ve Şanghay İşbirliği Örgütü’ne dair de dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

‘BEN EKONOMİSTİM, YILBAŞINDAN SONRA ENFLASYONU AŞACAĞIZ’

Resmi verilere göre bile yüzde 80’e ulaşan enflasyona dair açıklama yapan Erdoğan “Ben ekonomistim” diyerek yine krizden çıkış için ileri bir tarihi işaret etti.

Erdoğan ekonomiyle ilgili sorulara “Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var” savunması yaparak şunları söyledi: “Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Ama Amerika'da bile bugün raflar boş, Fransa'da raflar boş, Almanya'da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü ürünü marketlerde bulabiliyor. Bizim için şu anda enflasyon bir sıkıntıdır ama yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu sıkıntıyı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz."

2023 SEÇİMLERİ: BİZİ KİMSE TUTAMAZ, ÇÜNKÜ ALTERNATİFİMİZ YOK

BBC'nin aktardığı habere göre 2023 seçimlerine ilişkin de konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir endişemiz yok. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Çünkü alternatif yok" şeklinde konuştu.

 ‘KÜRT MESELESİ YOK, ONLAR BENİM VATANDAŞIM’

Erdoğan, "Kendi ülkeniz içinde de Kürtler konusu var. Bu konu sizce nasıl çözüme ulaşır?" sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi: "Olay bir Kürt-Türk meselesi değildir. Olay tamamıyla terörist ve terörist olmayanlar meselesidir. Benim partimin içerisinde Kürt yönetici arkadaşlarım var, Kürt milletvekili arkadaşlarım var. Türkler de benim vatandaşım, Kürtler de benim vatandaşım, Araplar da benim vatandaşım. Biz bunların arasında asla ayrım yapmayız, yapmadık."

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI: UKRAYNA DA RUSYA İLE AYNI ANLAYIŞTA OLMALI

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi için gittiği Özbekistan'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu güzel bir gelişme. Şu anda onun teknik boyutunu da arkadaşlar yürütüyorlar. Ama burada Ukrayna'nın da Rusya'yla aynı anlayışta olması lazım ve artık karşılıklı olarak bu çatışmaların, bu savaşın durdurulması noktasında kararlı olmak lazım” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR LİDER ATTIĞI ADIMDAN SONRA ‘YANLIŞ YAPTIM’ DEMEZ, KOLAY PİŞMAN OLMAZ’

Erdoğan, "Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?" sorusuna "Hiçbir lider attığı adımdan sonra 'Ben yanlış yaptım.' demez. Bunu görmek lazım” dedi ve ekledi: “Tabii bunu söylerken aynı şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım. Acaba Sayın Zelenskiy böyle bir adımı atarken 'Ben yanlış yaptım.' diye düşünüyor mu veya düşündü mü? Tabii liderler girdikleri bir yoldan geri dönüşleri çok zor olan insanlardır. 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna'dan çıkmış vaziyette. Tabii bu konuda bir liderin bu işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna'dan bu kadar insanın çıkmış olması kolay bir iş değil. Bir liderin de bunu anlatması kolay bir iş değil. Ama liderler bu konuda kolay kolay pişmanlık duymuyor."

 ‘İŞGALİN GEREKÇESİ OLMAZ’

Erdoğan, Rusya’yla ilgili eleştirilere ve "Sizce bu işgal, Rusların gerekçelendirebildiği bir işgal miydi?" sorusuna karşılık ise Türkiye’nin denge politikası izlediğini belirterek yanıt vererek “işgalin gerekçesini en iyi Putin ve Zelenskiy anlatır” dedi. Erdoğan, konuya ilişkin şunları söyledi:

"İşgallerin hiçbirisinin gerekçesi olmaz. Bir işgal noktasında bunun sebep netice ilişkisinin ne olduğunu en iyi anlatabilecek olan bizden ziyade gerek Sayın Zelenskiy gerekse Sayın Putin'dir. Bu gerekçeleri değerlendirdiğimiz zaman, denge politikalarını gözeten bir ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı da dinlemekten yana. Onun için ısrarla bu liderleri bir araya getirme arzumuz var. Henüz bunu başarabilmiş değiliz ama ümitsiz de değilim."

 ‘SADECE UKRAYNALILAR ÖLMEDİ, RUSYA TARAFINDA DA ÇOK İNSAN ÖLDÜ’

Savaş suçlarıyla ilgili Birleşmiş Milletler soruşturmalarının Putin’i sorumlu tutması durumunda tavrının ne olacağı sorulduğunda Erdoğan, “Yani Putin'i bu noktada tamamıyla farklı bir insan olarak görmek doğru olmasa gerek. Çünkü o da ülkesinin menfaatlerini birinci derecede savunan ve bunun da mücadelesini veren bir ülke konumunda” karşılığını verdi, “Biz eğer bir neticeye varacaksak, bir liderin tarafında olmakla değil, her iki liderle de görüşmeleri yaparak neticeye varmanın gayreti içerisinde olmamız lazım. Yalnız şunu da görmek lazım, sadece Ukrayna tarafında insanlar ölmüyor, Rusya tarafında da çok insanlar öldü” diye ekledi.

ŞİÖ AÇIKLAMASI: AB TÜRKİYE’Yİ OYALIYOR, BİZ DE FARKLI ARAYIŞLAR İÇİNE GİRDİK

Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılma niyeti hatırlatılan Erdoğan, Avrupa Birliği’nin 52 yıldır “Türkiye’yi oyaladığını” belirterek “Farklı arayışlar içine girme durumunda olabiliriz” dedi. Erdoğan, “NATO ülkesi olduğumuz halde NATO ülkeleri dahi Avrupa Birliği süreci içerisinde bizi oyalamaktadır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıldır bizi tutacak, bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra da 'Niçin şurayla görüştü, niçin burayla görüştü?' diyecek. Görüşürüm” ifadelerini kullandı.

 ‘ABD İLE F-16’LAR KONUSUNDA İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALMAZSAK BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKACAĞIZ’

"Sizce şu an Türkiye-ABD ilişkileri ne durumda?" sorusunu değerlendiren Erdoğan, "İdeal bir konumdadır diyemem” diyerek yanıtladı. F-16’lar konusuna işaret eden Erdoğan “Savunma sanayini iyi bir yere taşımamız lazım. Şimdi F-16 konusunda eğer biz Amerika'dan istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın çaresine bakacağız. Siz kalkıp da Yunanistan'a F-16 konusunda her türlü desteği vereceksiniz, orada üsler kuracaksınız ama Türkiye gibi NATO'daki dost ülkeye ve ilk 5 içerisinde NATO'da her türlü desteği veren ülkeye bu desteği vermeyeceksiniz. Bu durumda Türkiye'nin yapacağı iş de başının çaresine bakmaktır. Yoksa bunun dışında bizim Amerika'yla sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)