Mardin’in Mazıdağı ve Diyarbakır’ın Çınar ilçelerinde 20 Haziran gecesi meydana gelen yangın Kelekê, Dirînê, Tobînî ve Herberê kırsal mahallelerinin sınırlarını kapsayan 66 kilometrelik alanda etkili oldu. Yangında 14 kişi yaşamını yitirdi, 78 kişi ise yaralandı. 

Yangının başlamasından beri tartışma konularından biri de yangının çıkış nedeni oldu. Olayın tanıkları, yangının Çınar ilçesine bağlı Tobînê kırsal mahallesindeki bakım-onarımı yapılmayan iletim hatlarından birinde tellerdeki sürtünmenin yaydığı kıvılcımlarla başladığını belirtti. 

KARALOĞLU: TESPİTİMİZ YOK

Ancak bu iddiaya karşı Diyarbakır Valiliği ve Sağlık Bakanlığı olayın "anız yakılmasından" kaynaklandığını savundu. Valilik ve Bakanlığın açıklaması ise İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu tarafından yalanlandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan Karaloğlu "Yangın şu sebeptendir dediğimiz bir tespitimiz yok" dedi. 

İddiaların hedefindeki Dicle Elektrik Dağıtım AŞ.'nin (DEDAŞ) ise yaptığı yazılı açıklamada, "Yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta yangının meydana çıktığı bölge olarak belirtilen bazı alanlardan elektrik iletim hatlarının dahi geçmediğini gördük" ifadelerini kullandı. 

Ancak, DEDAŞ'ın yok dediği alanda, çam ağacından yapılama, yangından yanmış onlarca kereste elektrik direği ile madeni direk görüntülendi. Görüntülerde, DEDAŞ’a ait onlarca elektrik direğinin olduğu, bakımsız elektrik tellerinin yanı sıra çevreye yayılmış elektrik iletim araç ve gereçlerinin olduğu görülüyor.

DEDAŞ AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?

DEDAŞ, iddialara ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: "Hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgede anız yakma olarak bilinen uygulama doğal yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki ekili alanlarda çıkan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Olayın meydana geldiği ilk andan itibaren Dicle Elektrik olarak ekiplerimizle sahada incelemelere başladık. Bazı medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu belirtilmiş olsa da yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta yangının meydana çıktığı bölge olarak belirtilen bazı alanlardan elektrik iletim hatlarının dahi geçmediğini gördük. Tespit çalışmalarımıza ilgili kamu birimleriyle devam ediyoruz. Elimizde bulunan her türlü bilgi ve bulguyu yetkili birimlerle paylaşacağız."

Kaynak: MA