Özel Haber- İbrahim İnanç Yıldız- Fatma Temel

Güneydoğu Ekspres- Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna dair Diyarbakır’da konuştuğumuz yurttaşlar, ülkenin ekonomik ve özgürlük konusunda yaşadığı gidişattan rahatsız olduklarını belirterek, değişimin şart olduğunu söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine göre, 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayip Erdoğan yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Oğan yüzde 5,17, Muharrem İnce 0,43 oy oranına ulaştı. Seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarından biri yüzde 50+1 oy oranına ulaşamadığı için Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı ve en yüksek iki oy oranına ulaşan Kılıçdaroğlu ile Erdoğan 28 Mayıs’ta tekrar yarışacak. Kılıçdaroğlu, yüzdelik olarak en yüksek oy oranına Diyarbakır, Dersim, Şırnak ve Hakkari gibi bölge illerinde ulaştı. İlk turda Diyarbakır’da Kılıçdaroğlu yüzde 71.96, Erdoğan yüzde 26.48, Sinan Oğan 1.26, Muharrem İnce yüzde 0.31 oy aldı. Güneydoğu Ekspres gazetesi olarak Kılıçdaroğlu’nun en yüksek oy oranına ulaştığı Diyarbakır’da seçimlerin ikinci turana ilişkin yurttaşların ne düşündüğünü sorduk.

“Değişim şart, 21 senede Erdoğan ne yaptı ki!”

Oyunu Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacağını belirten Aslan Tunç, “21 senedir Erdoğan ne yaptı ki bundan sonra ne yapabilsin?  Hep insanları sömürdü başka bir şey yok. Beklentimiz yok bir de Kılıçdaroğlu’nu deneyeceğiz” dedi. 

“Adam 60 yaşında su satıyorsa huzur, mutluluk yoktur”

Adalet ve özgürlük için oy kullanacağını söyleyen Volkan Acar ise, değişimin şart olduğu belirtti. Acar, “Oyunu Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğim. Şu an en ideal aday o dur benim için. Hak ve adalet arayışında olan kimse yok, yenilik ve değişim şart artık. Beklentim tez zamanda yaşanılacak bir hayat. Şu an ekonomi çok kötü bir durumda ve alım gücü gün geçtikçe daha da kötü oluyor. İnsanlar özgürlük, adalet arayışında, birçok insan haksız yere cezaevinde yatıyor. Adaletli bir şekilde yargılanmadan cezaevine giriyor insanlar. Ülke için huzur istiyoruz. İnsanların yüzüne bakın kimse mutlu değil. Adam 60 yaşında su satıyorsa huzur, mutluluk yoktur” dedi.

“Kardeşlik, huzur, eşitlik istiyoruz”

Siyasi tutsakların özgürlüğü için oyunu Kılıçdaroğlu’na vereceğini belirten soy ismini de vermeyen Mehmet, “Selçuk Mızraklı, Selahattin Demirtaş’ın içerden çıkması için oyumu Kılıçdaroğlu’na vereceğim. Barışın, huzurun ve kardeşliğin gelmesi için, bu milliyetçi, ırkçılığın ortadan kalkması için, tüm hakların kardeşliği için oyumu Kılıçdaroğlu’na vereceğim” dedi.

“Nefes alamıyoruz, özgürlük istiyoruz”

Gelecek kaygısı yaşadığını belirten Bircan Erkan, nefes alabilmek için değişimin olması gerektiğini söyledi. Erkan, “Oyumu kime vereceğim bana kalsın. Yani onu bile açıkça söyleyemiyoruz şu an ki şartlarda ama şöyle söyleyeyim kim iyi yönetecekse o alsın. Eğer şu an ki mevcut iktidar yönetebiliyorsa alsın. Ben bile oyumu veririm ama kendisi yönetemiyor ki. Ülke gitmiş, batmış. Zor bir seçim, zor bir süreç, önümüzde ne var bilmiyoruz. Allah yardımcımız olsun. Biz atlattık da çocuklarımız ne olacak bilmiyorum. İnanın nefes alamıyoruz. Eşitlik, özgürlük ve eğitimin sağlanması, yoksulluğun son bulması, herkesin standart bir yaşam sürmesini istiyorum. Çocuklarımız için geleceğimiz için kaygılıyım. Ekonomik sorunlar aldı başını gidiyor. Şu an asgari ücret 8 bin liraysa bir koli yumurta da 100 lira yani denge yok. Her şey rağmen önemli olan özgürlük, nefes almak” diye konuştu.

“Alım gücü yok, bıktık artık gitsinler”

Alım gücünün çok düştüğünü ve bunun için değişimin olması gerektiğini belirten Yılmaz Öztürk, “Kılıçdaroğlu’na vereceğim oyumu, yıllardır bu eziyetten bıktık artık. Ülkenin geleceği için bitsin artık. Ve HDP’nin yanındayız. Çocuklarımız için iyi güzel bir gelecek istiyoruz. Halkın durumu ortada, alım gücü yok. İnsanlar perişan. Ben İstanbul’dan geliyorum. Her ay buradayım. Bıktık, yeter artık gitsinler” dedi.

“Ülkenin ve gençlerimizin geleceği için Kılıçdaroğlu”

Kılıçdaroğlu’nun güven verdiğini ve ülkenin geleceği için oyunu kullanacağını söyleyen Mehmet Fırat, “Kılıçdaroglu, bu ülkenin, gençlerin geleceğini düşünerek, insanlara güven vererek geliyor. 21 yıldır dinliyoruz. Yeter artık bıktık değişmesi gerekiyor. Gençlerin geleceği karartıldı. Kimse kalmadı, herkes terk ediyor ülkeyi. 21 yıldır yönetiyor artık istemiyoruz. Beklentimiz ülkenin geleceği için iyi olan her şeyi bekliyoruz. Sözüne sadıktır Kılıçdaroğlu, gençlerimiz için kadınlarımız için. Şeriatçı canileri, domuz bağıyla insanları katledenleri gelip koymuşlarsa meclise daha bu saatten sonra bir şey beklemiyoruz onlardan. Onun için ülkenin geleceği için değişimin şart olduğunu düşünüyorum. Ve her şeyin çok güzel olacağını düşünüyorum” dedi. 

“Mecburen Erdoğan’a oy vereceğiz”

Erdoğan’dan yana oy kullanacağını belirten Aziz Şahpaz, mecburen memnun olduğunu söyledi. Şahpaz, “Oyumu Erdoğan’a vereceğim. Depremde gözle görünen her yer yıkıldı. Herkese söz verdi konut verecek. Kimseyi yüzüstü bırakmayacak. O yüzden 20 yıldır ilk defa oyumu Erdoğan’a vereceğim. Hem depremden dolayı hem vatandaşlar için. Halkımız için daha iyi olacağını düşünüyorum. Herkes elini vicdanına koysun vicdanının sesini dinlesin öyle hareket etsin. AK Parti kötü bir parti değil. Yaptığı her şey belli. Neler yapmadı ki. O kadar başkanlarımız gidip geldi. Hangisi Erdoğan gibi böyle bir hizmet yaptı? Yani bazı şeylerden memnun olmasak ne yapacağız. Mecbur memnun olacağız” diye konuştu.

“Kime oy verirsem vereyim sistem bellidir”

Geçen seçimlerde oy kullandığını ama bu seçimde oy kullanmayacağını belirten Ali Karahan, “Ben artık hiçbir seçimde oy kullanmayacağım. Kime verirsem vereyim sistem bellidir. Parti ve isimler değişiyor. Ya Erdoğan ya Kılıçdaroğlu ya Meral Akşener. Kim gelirse gelsin sistem aynıdır değişen bir şey olmayacak. Adaletsizlik yine sürecek. Onları meclise gönderiyoruz kimse bize kanunları çıkarırken bir şey söylemiyor. Seçim vaktinde gelirler ziyaret ederler, meclise girdikten sonra ben hiçbir vekili göremiyorum. Ben burada esnafım, dut satıyorum, Erdoğan ve ya vali geldiği zaman ben işimi yapamıyorum çünkü izin vermiyorlar. Buraya gelmeleri bile bize zarardır. Biz o gün iş yapamıyoruz“ dedi.

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş da oy kullanamayacağını söyleyerek, “Oyumu kimseye vermeyeceğim. Bugüne kadar neler yapıldı bizim için? Kimse Diyarbakır için bir adım atmış mı? Hep vaat verirler sonradan yalan çıkıyor. Talebim Kürt halkının bir araya gelmesidir. Ne zaman birlik olduk o zaman muhafak olur. Başka türlüsü zordur. Bu siyasetle hiçbir şey olmaz. Bugüne kadar HDP’nin yaptığı hatalar yüzünden neler oluyor. Meclise giden unutuluyor. O yüzden oyumu kullanmıyorum” diye konuştu.