DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in konuya dair tutumlarını gün içinde Meclis'te yapacağı basın toplantısı ile açıklayacağı belirtildi.

DEM Parti, HSK’ye üye seçmek üzere gün içinde toplanacak olan Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu’na katılmama kararı aldı.

Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nu, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) boşalan bir üyelik yer için üye seçimini yapacak. Bugün AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında saat 14.30’da toplanacak olan komisyon; yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında yer alan ve üyelik için başvuruda bulunan altı “hukukçu”nun üyeliği için seçim yapacak.

Seçilecek üye, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ile belirlenecek. Birinci oylamada aday belirleme işleminin tamamlanmaması halinde, ikinci oylama yapılacak ve burada da oylamada üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu aranacak. Bu oylamada da aday belirlenmediği takdirde her bir üyelik için en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile aday belirleme işlemi tamamlanacak. Aynı işlem Genel Kurulda da yapıldıktan sonra HSK’ye atanacak üyenin ismi netleşecek.

DEM PARTİ KATILMAYACAK

DEM Parti, komisyon toplantısına katılmama kararı aldığı öğrenildi. DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in konuya dair tutumlarını gün içinde Meclis'te yapacağı basın toplantısı ile açıklayacağı belirtildi.

Editör: Beritan KAYA