Haber- İbrahim İnanç YILDIZ

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde yapımına nisan ayında başlanan bin yataklı Şehir Hastanesi’nin inşası, çevre sakinlerini mağdur etmeye devam ediyor. Zemini kayalık olan alanın iş makineleri yerine dinamitle temelinin açılması, çevrede yaşayan yurttaşlara deprem anlarındaki korku dolu anları yaşatıyor.

Evinde dökülmeler olan Tuba Yentürk, yaşadıklarını gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e anlattı. Evinde, 6 Şubat tarihli depremlerden dolayı ufak tefek dökülmeler olduğunu belirten Yentürk, “Kolonlar sağlamdı ama evimizin içinde çatlaklar vardı, bir tane fayansta dökülme vardı. Şimdi de 2 gündür patlatmadan dolayı çatlaklarının açılmaları büyüdü. Ek çatlaklar oluştu ve tuvaletin fayansları dökülmeye başladı. Karşı komşumun da mutfağında karton alçı panda dökülme var. Diğer birkaç dairede de var” dedi.

Her patlamada deprem korkusu yaşıyorlar

Her dinamit patlamasında deprem korkusunu yeniden yaşadıklarını, çocukların “anne bugün deprem oldu biliyor musunuz” dediğini aktaran Yentürk, şöyle devam etti:

“Okulda birkaç kere patlatmalar zamanında çocukları sınıftan çıkarmışlar. Mesela dördü ve üçüncü kattakiler en üst kata çıkarılmış, birinci kattakiler bahçeye çıkarılmış. Maddiyatı da geçiyoruz. Ben uyuyamıyorum, uyku hapı almak istemiyorum. Belki deprem olsa uyanamayacağım korkusu var. Depremde ülke olarak çok büyük bir felaket yaşadık. Ama bunlar anlamıyorlar. Sırf ceplerine para fazla kalsın diye böyle bir yola başvuruyorlar.”

Suç duyurusunda bulunacak

Emniyete, valiliğe ve belediyeye müracaat ettiğini ancak muhatap bulamadığını ifade eden Yentürk, “Polise gidiyorum. Emniyet ‘yapacağımız bir şey yok’ diyor. Valilik diyor, ‘biz izin vermedik.’ Belediyenin kapısından çevrildim. Yani bir sonuç alamıyoruz şimdilik. Ama artık bireysel ve toplu olarak suç duyurusunda bulunacağız. Çünkü evlerimizde hem bize maddi hasarımızın üstüne hasar eklediler hem de manevi hasar eklediler” dedi.

Temel açma işleminde patlama şiddetinin yükseltileceği bilgisini aldıklarını aktaran Yentürk, “Patlamaların durdurulmasını istiyoruz. Bir firmanın cebinde daha çok para kalsın diye makinaları kullanmayıp da dinamikleri kullanması doğru değil. Çünkü bizleri riske atıyorlar ve alınan hiçbir tedbir yok. Sadece patlama anında trafiği durdurdular. Hastane projesine karşı değiliz, tabi ki yapılsın ama dinamit patlatarak değil iş makinalarıyla yapsınlar” dedi.