Türkiye'de meydana gelen büyük deprem felaketi sonrasında afetzedelere çeşitli yardımlar yapılmaya başlandı. Bu yardımlardan biri de kira yardımıdır. Peki, depremzedelere kira yardımı nasıl yapılır, kimler faydalanabilir ve e-Devlet üzerinden nasıl başvuru yapılabilir? İşte detaylarıyla anlatılan kira yardımı prosedürü:

Depremzede Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 3

KİRA YARDIMI KİMLERİ KAPSIYOR?

Deprem sonrası evleri yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak belirlenen ev sahipleri ve kiracılar kira yardımından faydalanabilirler. İl valilikleri ve teknik ekiplerce yapılan incelemeler sonucunda bu kategorilere giren afetzedeler, kira yardımı almaya hak kazanır.

NE KADAR YARDIM ALINABİLİR?

Kira yardımı miktarları kiracılar için aylık 5 bin TL, ev sahipleri için ise aylık 7.5 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu destekler, afetzedelerin barınma sorunlarını hafifletmeyi amaçlar.

E Devlet Ile Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır 3

Depremzede kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

1.           E-Devlet sistemine e-Devlet şifresi ile giriş yapın.

2.           Arama bölümüne "Afetzede Barınma Desteği" yazarak çıkan sonuçlar arasından AFAD'ın ekranını seçin.

3.           Açılan başvuru formunu eksiksiz doldurun ve gerekli bilgileri doğru bir şekilde girin.

4.           Formu doldurduktan sonra "Gönder" butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayın.

Depremzede Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2

Başvurunun değerlendirilmesi Çevre Bakanlığı ve il valilikleri tarafından gerçekleştirilir. Onaylanan başvurular, yardım tutarları başvuruda belirtilen banka hesaplarına ya da PTT aracılığıyla gönderilir.

Kaynak: AXA SİGORTA