Zafer Tüzün Özel Haber

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’da bulunan Borsa İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ders saatlerinde yapılan tadilat çalışmaları, öğrenci ve velileri çileden çıkardı. 25 derslik okulda eğitim gören 601 öğrenci gürültü nedeniyle derslerine odaklanamıyor. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan öğrenci velileri, “Okulların tatil olduğu yaz boyunca neden yapmadılar da şimdi bu çalışmaları yapıyorlar. Okullar açıldıktan sonra mı tamir, onarım, bakım yapmak akıllarına gelmiş” diyerek tepkide bulundu.

Okulun bahçesindeki demir iskelenden dolayı öğrencilerin can güvenliğinden endişe eden veliler, okulun bahçesinde işçilerin çalıştığını, bu durumun çocukların dikkatini dağıtığını ifade etti. Veliler, “Çocuklarımız sınavlara nasıl hazırlanacak?” diye sordu.

“DERSLERE ODAKLANAMIYORUZ”

Borsa İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de, gördükleri manzara karşısında şaşırdıklarını dile getirerek, okulun tadilatta olduğu için derslerine odaklanamadıklarını belirttiler.

Öte yandan konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eş Başkanı Zülküf Güneş ise, “Diyarbakır’da maalesef okullarımızın birçoğunun benzer sorunları var. Önceki yıllarda da bazı okullarda bir taraftan inşaat çalışmaları sürerken bir taraftan eğitim sürdürüldüğü buna ilişkin milli eğitim yetkilileri ile defalarca görüşmeler yaptık ancak kalıcı bir sonuca ulaşamadık. Biz okullarda tadilat boya badana güçlendirme gibi işlemlerin eğitimin olmadığı yaz aylarında veya ara tatillerde yapılmasını istiyoruz. Bunu önerdik ancak milli eğitim ve bürokrasideki ağır işleyiş ihale süreçleri itirazlar ve ödeneklerdeki plansızlık bu gibi manzaraların yaşanmasına sebep oluyor. Bu olay üzerine bir kez daha milli eğitim yetkililerine ve bakanlık bürokratlarına şu çağrı yapıyoruz;  çocuklarımızın can güvenliklerini tehlikeye atacak bu uygulamalardan vazgeçmelerini istiyoruz.  Ayrıca bu gibi işlemlerin tatil süreçlerinde daha sağlıklı bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

OKUL YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Borsa İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yönetimi ise, “Okulun boyama işi yapılmaktadır. Bu Kayapınar Belediyesi'nin bir hizmetidir. Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman Bey okulumuzu ziyaretinde okulla ilgili sorunların üzerinde durup çözüme kavuşturmaya ilişkin çalışmaktadır. Kaymakam bey sağ olsun dış cephemizle ilgili çalışma yapıyor. Velilerin iskelenin tehlike arz ettiğine ilişkin ise, okulun bahçesi oldukça büyük ve biz öğrencilerimizi sürekli uyarıyoruz. Zaten nöbetçi öğretmen teneffüslerde de gerekli uyarıları yapıyorlar. İskeleler okulun giriş kısmında yok zaten. Özellikle ilk günden beri uyardık öğrencilerimizi, okulun çim alanına ve bahçeye yönlendiriyoruz. Okulumuzda 24 saat kamera sistemi mevcut. Güvenlik anlamında hiç bir sıkıntı yok,  yani bu bize sunulmuş bir hizmet” dedi.