Haber/ Fuat Bulut

Maraş merkezli depremin yıkıma neden olduğu 11 kentten biri olan Diyarbakır’da tartışmalara neden olan Dicle Nehri kıyısındaki çadırkentle ilgili dün bir gelişme yaşandı. Çadır kurulumunun yapıldığı ilk dönemde, seçilen yerin dolgu alanı olduğu ve olası bir selde depremzedelerin ikinci afetin yaşanabileceği uyarısını dikkate almayan AFAD ve ilgili yetkililer, bin 942 çadırın bulunduğu geçici barınma alanını faaliyete koymuştu. Bu çadırlar, alınan karar gereği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelleri tarafından söküldü.

6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük depremde merkez Bağlar ve Yenişehir ilçesindeki yedi bina yıkıldı, 409 kişi hayatını kaybetti. Evleri yıkılan ve veya hasar gören bin 200 depremzede için Dicle Nehri kıyısındaki dolgu alanına çadırkent kurulacağı açıklandı.

STK’LAR: ÇADIR PROJESİNDEN VAZGEÇİLSİN

TMMOB ve DTSO başta olmak üzere kentteki çok sayıda sivil toplum örgütü, nehrin taşması, boğulma, su baskını gibi tehlikelere karşı günlerce Diyarbakır Valiliği ile yetkili kurumları uyardı ancak “projeden vazgeçilmesi” çağrıları karşılık bulmadı.

UYARILAR DİKKATE ALINMADI, SEL BASTI

Tüm tepki ve uyarılara rağmen Büyükşehir Belediyesi, bin 942 çadırın yer aldığı geçici barınma alanına depremzedeleri yerleştirdi. 15 Mart'taki sağanak yağmurda çadırkenti su bastı ve depremzedeler Yenişehir Belediyesi tarafından tahliye edildi.

15 Mart günü çadır kentin tahliye edilmesine ilişkin Diyarbakır Valiliği’nce yapılan açıklamada, depremzedelerin meteorolojik veriler ışığında tedbir amacıyla geçici süreliğine Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi’ne yerleştirildiği belirtilerek, hava şartlarının normalleşmesinin ardından depremzedelerin tekrar çadır kente yerleşmeleri sağlanacağı ifade edildi. Ancak aradan geçen bu zamana kadar depremzedeler, çadır kente yerleştirilmedi.

ÇADIRLARIN SÖKÜMÜNE BAŞLANDI

Tahliye işlemlerinin ardından depremzedelerin yerleştirilmediği çadır kent, dün sabah saatlerinde askerlerin katılımıyla sökümüne başlandı. 100 milyon TL’ye mal olan çadır kentin sökülmesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.