Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mehmet Yüksel ile odanın yöneticileri, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’ya makamında bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete dair açıklama yapan Yüksel, “Uzun bir süredir üzerinde çalıştığımız, şehrimizin ve sektörümüzün prestij projesi olan ve sektörümüzün üretimden pazarlamaya kadar tüm ihtiyaçlarını A'dan Z'ye karşılayacak; en az 20 dönüm üzerinde 350 adet üretim yeri ve işyerini kapsayan Kuyumcu Borsası projemizin sunumunu Sayın Valimize yaptık. Yer talebinde bulunduk. Sayın Valimizin talimatlarıyla yer tespiti yapılacaktır. Sektörümüze şimdiden hayırlı olsun” dedi.

“Şehre prestij sağlayacak önemli proje”

Oda tarafından Vali Su’ya sunulan projenin ayrıntıları şu şekilde:

“İlimiz genelinde sektörümüze bağlı; 20 adet altın toptancısı,22 adet bilezik atölyesi,20 adet hasır bilezik üreticisi,20 adet kişnişli kolye üreticisi,10 adet kuyumcu malzemecisi,8 adet yüzük, küpe döküm üreticisi, muhtelif altın tamircileri,450 kuyumcu esnafı bulunmaktadır. Üreticilerimizin çoğu dağınık, merdiven altı, güvenliksiz, kontrolsüz ve kayıt dışı çalışmakta olduğu için kaliteli üretimi ve istihdamı olumsuz yönde etkilemektedir.Bu sebeplerden ötürü ilimiz genelini ve bölgeyi kapsayacak, diğer şehirlerden gelen üreticilerimiz için havaalanı güzergahında yer alan 30 dönüm yer kaplayan bir Kuyumcu Borsasının kurulmasına İhtiyaç duyulmuştur.

Kuyumcu Borsası'nın kurulmasındaki en büyük amaç toptancı ve üretici firmalarımızı tek çatı altında toplayarak üretimi ve kaliteyi arttırmak, kayıt dışı üretimin önüne geçmek ve bu şekilde bir istihdam oluşturmaktır.

Kuyumcu Borsası'nın kurulmasındaki bir diğer amaç burada yer alacak eğitim alanlarıyla, verilecek kurslar ve seminerlerle sektörün uzman üretici İhtiyacım karşılayıp nitelikli eleman yetiştirilmesini sağlamaktır.

Kuyumcu Borsası'nın diğer bir amacı da kontrolsüz ve merdiven altı üretimin önüne geçmek ve düşük ayarlı ürünlerin de önüne geçmektir. Kuyum Borsası'nın içerisinde yer alacak Ayar Evi'yle sürekli üreticilerimizin ürünleri raporlanıp ayar tespitleri sıkı bir şekilde yapılabilecektir.

-Ayrıca Kuyumcular Odası Yönetim yerini de içinde barındıracak olan Kuyumcu Borsası'nın denetimi kolaylaştırarak sorunları yerinde tespit edip yerinde çözümler üretilmesine, sağlıklı üretim ve pazarlama politikalarının belirlenmesinde de önemli katkılarda bulunacaktır.

-Bunun akabinde borsa çalışanlarına, gelen müşteri ve ziyaretçilerine hitap edecek sosyal tesisler, kafeterya ve restoranları da içinde barındırıp çalışan ve müşterilerin kaliteli zaman geçirmelerine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacaktır. Kuyumcu Borsası'nda yer alan bu ticari mekanlar sayesinde Kuyumcu Borsası giderlerinin bir kısmının karşılanması hedeflenmektedir.

Her yönüyle kuyumcu sektörü ve şehrimize prestij sağlayacak bu önemli projenin gerek şehrimizin ekonomisine gerek İstihdamına gerekse de uzman iş gücü oluşturmada önemli katkılar sunup nice fırsatlar barındırmaktadır.”

Editör: Veli BALTACI