Veli BALTACI

Diyarbakır Kültür, Tanıtım ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV), Suriçi'ndeki Ali Paşa Mahallesi'nde bulunan ve Süryani Cemaatine ait olan eski Kızlar Mektebi’ni aslına uygun bir şekilde restore etti. DİTAV, 30 Eylül Cumartesi günü açılışı yapılacak Kültür ve Sanat Evi’nin tanıtımını gerçekleştirdi.
DİTAV
Tanıtımda konuşan DİTAV Diyarbakır Şube Başkanı Erhan Erhan Akalınlar, “Bugün çok mutluyuz. Çünkü Diyarbakır'da yıkılan bunca eve rağmen, bir evi ayağa kaldırmamız bizleri son derece mutlu etti. Burası bizim tarihimiz ve tarihimizi korumalıyız. DİTAV olarak bundan sonra çalışmalarımızı bu şekilde yürüteceğiz. miz yok oluyor. Çünkü bu bizim tarihimizdir. Tarihimiz yok oluyordu. Bunu yapmak bizi son derece mutlu etmiştir. Bağışlarla burayı yaptık. Sadece 300 bin lira gibi bir borcumuz var sadece. Onu da bağışlarla kapatacağız.
WhatsApp Image 2023-09-28 at 12.32.54
İnsanlara gitmek ve para toplamak çok zor bir iş, ama bizler Diyarbakır için her şeyi göze aldık, yaptık ve başardık. Erdebil Köşkü de bunun bir örneğiydi. Çok şükür vakfımızın insanlar arasında gerçekten de şerefli bir yere sahip. insanların bizlere bakış açısı çok iyi. Biz de bunun mutluluğuyla bu işlere girebiliriz. Herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.