Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde bulunan Peyas Mahallesi’nin, muhtarı, kanaat önderleri, doktorlar ve eğitimcileri uyuşturucuya karşı mücadele başlattı. Bu doğrultuda, Yeşil Ay, AMATEM ve MİL-BAYINDER-SEN’in destek ve öncülüğünde Peyas Mahallesi’nde çocukları madde kullanan ailelerin bilinçlendirilmesi için halk buluşması gerçekleştirildi.

Buluşmada madde kullanan kişilere nasıl davranılması gerektiği ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren psikologlar, madde kullanan kişilerin beyinlerinin değişime uğradığını ve en son noktada saldırganlaştıklarını belirttiler.  Ailelere çok büyük sorumluluk düştüğünü dile getiren psikologlar, “Aile, çocuk ile iyi iletişim sağlamalı, arkadaş gibi olmalı. Bağımlı kişi alkol veya madde etkisi altındayken, onunla konuşmanın hiçbir yararı yoktur. Konuşmak için kişinin madde veya alkol etkisinden kurtulması beklenilmelidir. Bağımlıya yardım edecek kişilerin yapacakları konuşma açık, samimi ve inandırıcı olmalıdır” bilgisini paylaştılar.

Peyas Mahallesi’nin muhtarı Mehmet Çoban, kanat önderi Mehmet Tokaç, ve MİL-BAYINDER-SEN Genel Başkan Yardımcısı ve Milli-Gençlik Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Şimşek, mahallede uyuşturucuya karşı başlattıkları mücadeleyi ve yaşanan sorunları gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e değerlendirdiler.

MUHTAR-1

                                                                  Muhtar Mehmet Çoban

“PEYAS BAŞI ÇEKİYOR”

Diyarbakır’da uyuşturucu yaşının 9’a düştüğünü hatırlatan Muhtar Mehmet Çoban, “Diyarbakır özelinde en çok madde bağımlılarının olduğu yer Peyas, Huzurevleri ve Kuça mahalleleri. Özellikle Peyas’da kullanım oranı çok yüksek. Burası müstakil bir yer, gençler işsiz ve eğitim seviyesi çok düşük. Özellikle de işsizlikten uyuşturucu kullanmaya başlıyorlar. Koca mahallede huzur kalmadı. Her gün kavgalar oluyor. Neredeyse her akşam karakola gidiyorum. Kavga edenlerin arasını bulmaya çalışıyorum. Ama sorun çok büyük. Mahalle sakinleri olarak bu soruna karşı mücadele başlattık. Mahalledeki eğitimciler, doktorlar, akil insanlar ve imamlar olmak üzere bir komisyon kurduk ve çalışmalar başlattık. Bugün de burada mahalle sakinlerini bilinçlendirmek için bir buluşma düzenledik. Kurduğumuz komisyonla da mahalledeki aileleri tek tek ziyaret edip çocukları maddeden uzak durdurmak için ikna eğeceğiz. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız. Yeşil Ay ile AMATEM de destek verecekler. Artık uyuşturucuya yeter diyoruz. Hayatımız karardı. Çocuklarımızı kaybediyoruz, sesimizi duyun ve bizlere destek olun” çağrısı yaptı.

İkinci bir buluşmayı daha gerçekleştireceklerini belirten Çoban, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’yu da davet edeceklerini belirtti.

İKİ KADREŞİ MADDE BAĞIMLISI

İki kardeşinin madde bağımlısı olduğunu ve o yüzden uyuşturucuya karşı savaş başlattığını belirten kanat önderi Mehmet Tokaç ise, “Bağımlı olan kardeşlerimden bir tanesi cezaevinde. Ailemiz zarar gördü, birbirimize olan sevgimiz bitti. Diyarbakır’da uyuşturucunun başını çeken yer Peyastır. 15-16 yaşındaki gençler bağımlıdır. Bağımlı olanlar evde daha rahat kullanabilmek için eşlerini de alıştırıyorlar. Mahallemiz artık illallah etmiş. Yetkililer de bizlere destek versin ve buna karşı büyük bir savaş başlatalım. Ayrıca bir dernek kuracağız ve bu dernek çatısı altında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Lütfen yetkililerimiz olmak üzere herkes bizlere destek versin” dedi.

MİLSEN

                              MİL-BAYINDER-SEN Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şimşek

“DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Buluşma organizasyonuna destek veren MİL-BAYINDER-SEN Genel Başkan Yardımcısı ve Milli-Gençlik Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Şimşek ise, “Maalesef ki Diyarbakır’ımzıda ve bu güzel Peyas Mahalle’mizde uyuşturucu kullanımı bizleri çok üzüyor. Yuvaları yıkan, aile birliğini temelden sarsıp dağıtan gençlerimizi adeta birer zombiye dönüştürüp, sağlıklı karar alamayacak hayatlarını idame edemeyecek seviyeye getiren, uyuşturucu madde belası ile hepimiz ciddi anlamda  mücadele etmeliyiz. Uyuşturucu belasından kurtulmak için sadece adli ve kolluk kuvvetlerinin mücadelesi yeterli gelmiyor. STK’lar, üniversite ve toplumun bir çok kesimi bu başlattığımız mücadeleye destek vermeli. Bizler MİL-SEN-Konfederasyonu ve MİL-GENÇ olarak, sadece elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarak, gençlerimizi uyuşturucu belasından kurtarmak için her türlü mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Ve vereceğiz de. Bütün sivil toplum kuruluşlarını da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.