İstasyon Meydanı’nda saat 16.00’da başlayan mitingte Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Berdan Öztürk, YSP Eş Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Yeşil Sol Parti İl Eş sözcüsü Abbas Şahin konuma yaptı.

‘BU ÜLKEYE BARIŞI GETİRECEĞİZ’
Tertip Komitesi adına konuşan Yeşil Sol Parti İl Eş sözcüsü Abbas Şahin, “Burada daha güzel şeyler söyleyebilirdik. Barış Anneleri barış için hayatını kaybediyor. Hasta tutsaklarımız cezaevlerinde yaşamlarını yitiriyor. Bu halka söz verdik, bu topraklara barış getireceğiz. 100 yıldır bu topraklarda kan ve gözyaşından başka bir şey görmedi. Bu toprakların onurlu barışa ihtiyacı var. Barışın muhatapları da belli. Son 8 yıldır tecrit uygulanıyor, bu tecrit son 2,5 yıldır da mutlak bir şekilde sürüyor. Biz dedik ki bu ülkeye barışı getireceğiz. Bu sözümüzü gerçekleştireceğiz. Toplumsal barış için önce eşitlik ve özgürlük olacaktır. Onurlu barış muhataplarıyla olacaktır. Biz bunu sağlayacağız” dedi.

‘Bu krizin sebebi savaştır’
1 Eylül Dünya Barış Günü’nün tarihçesine değinen Berdan Öztürk ise, “Bu savaşta insanlık kaybetti. Barışın kıymeti bilinsin diye bugün ilan edildi. 100 yıldır halkımız özgür yaşamak için direniyor. Son 50 yıldır Kürt halkı biliyor ki ne zaman fırsat Sayın Öcalan’ın eline geçtiyse sadece Türkiye için değil Ortadoğu için de büyük umutlar gerçekleşmiştir. AKP-MHP bu umudu bitirmek için tecridi derinleştirdi. Demokrasi ve barış düşmanı oldukları için tecridi derinleştirdiler. Amed’de 2013 Newroz’u herkesin aklına geliyor. 2013 Newroz’unda Abdullah Öcalan mesajını verdi. Barış süreci başladı. Türk, Kürt, Laz, Çerkez tüm halklar yaşam buldu. Bugün ekonomik kriz başladı. Bu krizin sebebi savaştır.  Demokrasinin sonlanmasının sebebi Kürt halkına dönük savaştır. Kendi faşist zihniyetleri ve kendi kirli politikalarını gizlemek için Kürtlere karşı savaş açtılar” dedi.

Muhalefete seslenen Öztürk, şöyle devam etti:  “Burada İstasyon Meydanı’nda muhalefete de birkaç çağrımız var. İnsan haklarını, Kürt sorunu, tecride ilişkin bir sözleri olmuyor. Bunlar olmadan Kürt sorunu çözülmez. Adalet diyorlar madem Adalet’e inanıyorlarsa Emine Şenyaşar’ın sesi olsunlar. İnsan Hakları diyorlarsa Halise Aksoy, Ali Rıza Aslan, İbrahim Uzun çocuklarının cenazelerini kutuyla teslim aldılar. Bu hangi insanlıkta, hangi dinde hangi inançta var? Bir sözünüz buna varsa samimisinizdir. Bir söyleminiz yoksa Türkiye’nin ne hale geldiğini herkes görüyor.”

‘MÜCADELEMİZ ONURLU BARIŞI GETİRENE KADAR DEVAM EDECEK’
Barış mücadelesi veren bütün halkları selamlayan Yeşil Sol Parti Eş Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar da şunları söyledi: "Barış, sadece masalarda imzalanan antlaşma değildir. Barışı kimse tek kimliğe tek vatana sığdıramaz. Bu dünya iki büyük savaş gördü. Maalesef bu savaşlar hala devam ediyor. Bu dünyanın savaşsız olamayacağını inandırmaya çalışan iktidarlarla karşı karşıyayız. Bizler bu topraklarda çok savaş gördük. Kürt halkı yüz yıllık bir direnişle cevap verdi. Biz bu günü hayatını barış yolunda kaybettiğimiz Barış Annelerine adıyoruz. Bu iktidar annelerimizin barış mücadelesini ihlal etti. AKP, cezaevlerinde savaş hukukunu devam ettiriyor. AKP Kürt halkına yönelim savaş hukukunu devam ettiriyor. Bu mücadele ne AKP hukukuyla durdurulabilir ne de savaşla durdurulabilir.

İşte buradayız ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Toplum, iktidarın kutuplaşma politikası yüzünden bir kaos ortamına doğru gidiyoruz. Bizim mücadelemiz onurlu bir barışı getirene kadar devam edecek. Bu ülkenin barışı Kürt halkından geçiyor. Bu iktidar büyük bir savaş İttifakı kurmaya çalışıyor ve Kürt halkını hedef alıyor. Birlik olacağız, barışı birlikte kuracağız. Halkın iradesine her zaman olduğu gibi kayyum atamasıyla engel oluyorlar.

Türkiye'de barışın olması için bütün halkların eşit olması gerek. İrademize sahip çıkacağız. Bizi karşılayan yerel seçimlerde kayyum zihniyetine en büyük cevabı vereceğiz. Şimdiden herkesin mücadelesine sağlık. Herkesin mücadelesine sağlık."
Konuşmaların ardında Kürt sanatçı Xecê’nin müzik dinletisiyle program sona erdi.