Ancak Diyarbakır'ın meşhur ciğer kebabına bu gün zam geldi. Peki ciğere ne kadar zam yapıldı? Ciğerin fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar...

Diyarbakır, Türkiye'nin en büyük ve en eski şehirlerinden biri. Kültürü, tarihi, doğası ve mutfağıyla ünlü olan Diyarbakır, özellikle ciğer kebabıyla tanınıyor. Ciğer kebabı, Diyarbakır'ın tescilli gıdaları arasında yer alıyor. Kentin medarı iftiharı olan tescilli ciğer, kuzu ciğerinden yapılıyor. Ciğer, küçük küçük doğranıp şişe geçiriliyor. Ardından odun ateşinde pişiriliyor.
Ciğer kebabı, lavaş ekmeği, soğan, maydanoz, sumak ve isotla birlikte servis ediliyor. Ciğer kebabı, Diyarbakır'ın hem geleneksel hem de modern yüzünü yansıtıyor.

CİĞER FİYATLARINA NE KADAR ZAM YAPILDI?

Diyarbakır'ın ciğer kebabı, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Diyarbakır'ın ekonomisine önemli katkı sağlayan ciğer kebabı, son bir yılda büyük bir zamla karşılaştı. 2023 yılında çiğ olarak 380 liradan satılan ciğer, 2024 yılında 500 liraya çıktı. Bu da yüzde 32'lik bir artış anlamına geliyor. Ciğer fiyatlarının artmasının nedenleri arasında, kuzu eti fiyatlarının yükselmesi, hayvancılık maliyetlerinin artması, pandemi nedeniyle talebin azalması ve döviz kurlarının etkisi sayılabilir.

CİĞERİN PORSİYONU NE KADAR OLDU?

Ciğer fiyatlarının artması, ciğer kebabı sevenleri de etkiledi. Vatandaşın ciğere rahat ulaşabilmesi için ise kentteki esnaf, hazır porsiyona yüzde 10'luk zam yaptı. Böylece, 2023’te 200 liradan satılan bir porsiyon ciğer kebabı, 2024 yılında 260 liraya yükseldi.

Editör: Ali Çekdar KORKMA