HABER - Fatma TEMEL

Demir Otel’deki toplantıda konuşan İl Eş Başkanı Abbas Şahin, “31 Mart’ta Diyarbakır’dan yola çıkarak bütün belediyeleri alıp toplumsal uzlaşıyla birlikte bütün halkın katılım sağlayacağı şekilde bir yönetim modeli ortaya koyacağız” dedi. Yerel yönetimde STK’larla birlikte hareket edeceklerine vurgu yapan Şahin, şunları kaydetti: “Hem kendi projelerimizi anlatacağız hem de STK’lardan öneri ve görüş alacağız.

Kent Uzlaşısıyla Katılımcı Olacağız3

2013-2015 yıllar arasında bir çözüm süreci yaşandı. Bu çözüm sürecinin mimarı Abdullah Öcalan’dı. Ve çözüm süreci 7 Haziran 2015’ten önce tıkanmaya başladığı zaman bir ağırlaştırılmış tecrit süreci başladı. Ve tamamen ağırlaştırılarak devam ediyor. Ve biz bu tecridi kınıyoruz. Ve burada yerel seçimlerin bir parçası olarak da bu tecriti kırmak için her beraber mücadele edeceğimizi söylemek istiyoruz. Bu çözüm sürecini ortadan kaldırmak 100 yıllık bir ulus devlet, yapay bir ulus ortaya çıkararak bir yapay cumhuriyet ortaya çıkarıldı.

Kent Uzlaşısıyla Katılımcı Olacağız2

Bu Cumhuriyet hiçbir zaman demokratik olmadı. 

2016’dan bu yana bir süreç başladı. Bir darbe süreci yaşamdı bu darbe sürecinin kontrollü bir darbe olduğunu biliyoruz. Bu darbe süreci önce özgür basın üzerinde STK’lar üzerinde ve nihayetinde Kürt siyasal hareketi üzerinde ciddi anlamda kendini göstermeye başladı. Siyasetçilerimiz cezaevine atılmaya başlandı. Belediyelerimize kayyım atandı. Binlerce insanımız bir gecede kanun hükmünde kararnameyle işlerinden atıldı. Ve bu olaylar bizde bir hafıza oluşturdu.”

Muhabir: Fatma TEMEL