Diyarbakır 5. Mezopotamya Gurme Fuarı 347 bin 641 kişinin ziyareti ile rekor katılıma imza attı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile ALZ Diyarbakır işbirliğiyle 14 Kasım Salı günü Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkez’inde ziyarete açılan 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, 19 Kasım Pazar akşamı ziyaretçi rekoruyla sona erdi.

Fuar kapsamında düzenlenen Diyarbakır 5. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Yarışması ile usta aşçılar, öğrenciler ve ev hanımları tarafından yapılan birbirinden lezzetli yemekler, pastalar ve tatlılar altın madalya için kıyasıya yarıştı. Anaokulu minikleri tarafından sahne mutfakta hazırlanan meyveli yoğurt ve pankek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Altı gün boyunca Anadolu Mutfağının eşsiz lezzetlerinin sergilendiği ve Erzurum’un Onur Konuğu İl olarak katıldığı Fuarda, Erzurum’un coğrafi tescilli Göğermiş, Çivil Peyniri ve Tereyağı,  Erzurum’a ait yöresel yemekler, Sahne Mutfak ’dahazırlandıve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Fuarboyunca, Sahne Mutfak’da tarihten gelen birçok mutfağın yemek kültürününyaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla, usta aşçılartarafından unutulmaya yüz tutmuş başta Diyarbakır İli olmak üzere birçok ilden farklı konu başlığında yöresel ve coğrafi işaretli yemek etkinlikleri hazırlanarak bu lezzetlerin püf noktaları, ziyaretçilere sunuldu.

Bunun yanı sıra, Fuara Diyarbakır dışından katılım sağlayan şefler tarafından hem Diyarbakır’ın hem kendi şehirlerininyöresel lezzetlerinin, ilgiyle izlenen atölye ve sunumları gerçekleştirildi.