ÖZEL HABER - Faruk BALIKÇI

Siyasi partilerin 31 Mart 2024 seçimlerinde aday göstermek için açtığı aday aday başvuruları devam ederken, Diyarbakır’da sürpriz bir isim Büyükşehir Belediye Başkanlığı için resmi müracaatını yaptı. 


O sürpriz isim, 25, 26 ve 27’nci dönemde HDP’den milletvekilliği yapan ve TBMM Başkanvekilliği görevini üstlenen Nimettullah Erdoğmuş. Geçmişte Elazığ, Kilis ve Diyarbakır'da İl Müftülüğü yapan Erdoğmuş, bugün saat 14.30’da HEDEP Diyarbakır İl Başkanlığı binasına giderek, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatını yaptı. 


“HALKIMIZA HİZMET ETMEK İÇİN BURADAYIM”


Müracaat sonrası gazetemiz Güneydoğun Ekspres’e özel demeç veren Erdoğmuş, “Şu an evimize geldik. Halkımıza hizmet için buradayım” dedi.
NİMETULLAH ERDOĞMUŞ KİMDİR?
1960 yılında Bingöl'de doğan Erdoğmuş, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Mısır'da mesleki bilgi alanında özel eğitim aldı. Elâzığ, Kilis ve Diyarbakır'da İl Müftülüğü yaptı. 25 ve 26. Dönemde Diyarbakır Milletvekili, 27. Dönemde ise Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu Üyesi oldu. HDP Parti Meclisi üyeliği görevinde bulundu.


HEDEP’E YAPILAN DİĞER BAŞVURULAR


Bu arada HEDEP adaylık başvuruları 20 Aralık’a kadar uzatılırken, Diyarbakır’dan şimdiye kadar başvuru yapanların isim listesi belli oldu.
İşte Diyarbakır’da HEDEP’e başvuru yapanların isim listesi şöyle:
HEDEP’ten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne aday adaylığına avukat Cabbar Leygara ve TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun başvurdu.


Yenişehir Belediyesi için Alaattin Zuğurli, Av. Vedat Güleç, Seher Tümen, Zeynep Sular, Safiye Akdağ, Tarık Yazgan, Naşit Bat, Vahap Güney, Gencer Arpacı ve Mustafa Yıldız başvurdu.


Bağlar Belediyesi için Hasan Kale, Mehmet Yeşilbaş, Cemal Kaya, Ahmet Gezen, Ömer Torlak, Enver Temiz ve Yasır Orak başvurdu.
Sur Belediyesi için Prof. Dr. Medeni İnsanoğlu, Adnan Urhan, Halime Aras, Ferzende Göktimur, Mehmet Karacadağ başvurdu.
Kayapınar Belediyesi için Remzi Barış, Faruk Adıgüzel, Cengiz Dündar, Hacı Erdemirci, Ali Rıza Yıldırım, Berivan Sincar, Davud Keser, Velat Özkan başvurdu.
Dicle Belediyesi için Hacı Akengin, Ali Güneş, Ömer Özyılmaz, Kasım Baytok, Faruk Atasoy, Abdurrahman Sert, Zeynel Aktuz, Zülfiye Kaşmir, Melek Çermik, Zülküf Dündar.


Ergani Belediyesi için Şiyar Güldiken başvurdu.
Silvan Belediyesi için Mehmet Karakoç, Ferhat Parlak, Kadri Esen başvurdu.
Eğil Belediyesi için Mehmet Zülküf Polat başvurdu.

Editör: Faruk BALIKÇI